23 Kasım 2017
Haberler
Zeytine Hücum

Zeytine Hücum

Betona yenik düşen hayat biçimimiz bize çok yakın gelecekte zeytinin altından daha değerli olacağını düşündürtse de  binlerce yıllık şifa kaynağı zeytinin gelecekte bir “mit” olarak anılmasını istemiyoruz. Bu nedenle okul öncesi öğrencilerimize zeytinin önemini anlatıyoruz. Meyveden şifalı bir yağa dönüşme serüvenini öğrenmeleri için onları genç ve yaşlı zeytin ağaçlarıyla buluşturuyoruz.

İlk olarak Anadolu topraklarında çıktığı düşünülen, sağlık ve yaşam kaynağımız Ege’nin incisi zeytin, geçen hafta okul öncesi öğrencilerimizin odağındaydı.  Macera Atölyesi ve  öğretmenlerimizin rehberliğinde 16-17 Kasım tarihlerinde Urla Klazomenai Antik Kenti’ne yaptıkları gezide zeytinin eski yöntemlerle  nasıl toplandığını deneyimlediler.

“Zeytin Ağacı” olup öykünmeler gerçekleştirdiler. Zeytinin mitolojik masalını dinlediler. Topladıkları zeytinleri parçalayarak, tokmak ile ezip posalarını çıkardılar. Elleri biraz yağlandı ama grup arkadaşları ile yardımlaşarak zeytin posalarını sıkmak çok eğlenceliydi. Zeytinin suyu ve yağının birbirine karışmadığını gözlemlediler. Etkinliğin sonuna doğru hepsi zeytinyağının zor aşamalardan geçerek soframıza ulaştığının farkında idi. Günün sonunda ise zeytinyağı ve zeytin yağından yapılmış sabunlarını alıp mutlu bir şekilde sınıflarına döndüler.

 Etiketler