19 Eylül 2016
Haberler
Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Çifte Törenle “Merhaba” Dedik

Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Çifte Törenle “Merhaba” Dedik

Öğrencilerimiz yeni eğitim öğretim yılına törenlerle başladı. İlk tören, Anadolu ve Fen Lisesi ile Ortaokul öğrencilerimizin katılımıyla 09:15’te lise tören alanında düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan, İlkokul Ortaokul Müdürü ve Koordinatör Müdür Murat Zorluer, öğrencilerle birlikte Atatürk büstüne saygı çelengi sundular.

MEV Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özçukurlu, MEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Galip Karagözoğlu ve MEV Denetim Kurulu Başkanı Aydın Özyar da yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde okulumuzda bulunarak öğrenci, öğretmen ve velilerimizin heyecanını paylaştılar.

Törende ilk ders konuşmasını Tülay Yazgan yaptı. “Yeni bir öğretim yılına başlamanın heyecanı içerisindeyiz. Burada aldığınız eğitim ve edindiğiniz bilgiler, sizleri aydınlık yarınlara taşıyacak. Sağlıklı, mutlu ve başarılı bireyler olmanızı sağlayacak. Eğitime olan gereksinim hiçbir zaman tükenmeyecek. Eğitimciler olarak, MEV Koleji çatısı altında amacımız; Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün belirttiği gibi, “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmektir. Atatürk ilke ve inkılâplarına sahip çıkan, vatan ve millet sevgisiyle yoğrulmuş, uygar bireyler yetiştirmeyi bir borç ve görev biliriz.” diyen Yazgan öğrencilerine “MEV ailesinin birer ferdi olarak bu günleri, yılları çabucak geçireceksiniz. Önemli olan, günleri ve yılları lehinize işletebilmektir. “Hedefim güneş; ıskalarsam yıldızlardayım.” diyebilmelisiniz. Geleceğin, özgür ve kalkınmış Türkiye’sini yaratacak olan sizlerin, tüm eğitim sürecinizde başarıdan başarıya koşan bireyler olarak yetişmenizi diliyoruz. Atatürk’e mareşallik ve gazi unvanının verildiği bugünde tüm şehitlerimizi de sevgi ve saygıyla anıyoruz.” dedi.

Ardından Murat Zorluer yaptığı konuşmasında 19 Eylül’ün Gaziler günü olduğunu belirterek “Hepimizin bildiği gibi ülkemiz 15 Temmuz’dan bu yana çok zor günler geçiriyor. Yaşanan bu zor süreçte eğitimin ülkeler için ne kadar önemli olduğu gerçeğini bir kez daha anlamış olduk. Ülkelerin geleceği eğitimle çizilir gerçeğini unutmayan Milli Eğitim Vakfı Okulları olarak her zaman başöğretmenimiz Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığında, anayasada ifadesini bulan, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, Türk milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren, ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve anayasa başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı, görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar yetiştirmek için canla başla çalışıyoruz. Bu yoldan şartlar ne olursa olsun vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz. Kurtuluş Savaşımız başta olmak üzere 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Terörle Mücadelede vatanı ve bayrağı için canlarını veren şehitlerimizi ve hayatını kaybeden gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum.  Hayatta olan gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Öğrencilerine seslenen Zorluer, “Vatan, bayrak, demokrasi kavramlarının öneminin daha iyi anlaşıldığı bugünlerde sizlere de büyük görevler düşüyor. Büyük önder ve başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün çizdiği yolda ilerlemeyi ve bize emanet ettiği bayrağı, vatanı ve cumhuriyeti koruyup ve yüceltmeyi unutmadan her zamankinden daha fazla çalışmak zorundasınız. Sizlere çok güvendiğimizi ve ülkemizin sizlere çok ihtiyacı olduğunu sakın unutmayın. Çok çalışın.” dedi.

Okul Müdürleri MEV Koleji yöneticileri ve öğretmenleri olarak öğrencilerini çok özlediklerini belirterek, başarılarla dolu sağlıklı ve mutlu bir eğitim öğretim yılı dileklerini ilettiler. Okulumuza desteklerini ve ilgilerini eksik etmeyen Milli Eğitim Vakfının çok değerli eğitim büyüklerine ve çalışanlarına teşekkür ettiler.

MEV Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Özçukurlu okulun bu ilk gününde öğrencilerle birlikte olmaktan onların ve velilerinin heyecanının paylaşmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek başladığı konuşmasında yaz döneminde okulda hummalı bir çalışma yapılarak boyasından, sırasına ve teknolojik donanımına kadar bütün eksiklilerin giderildiğini belirtti. “Okul bilgi ve sevgi yuvasıdır. Bilgi temel değerdir. Sizi hep bir adım öne taşır. Ancak en az onun kadar önemli ve değerli bir şey daha vardır. O da sevgidir. Sevgi gibi yüce bir değeri öğretmenleriniz gönlünüze işleyecek. Vatan sevgisini de gönüllerinize nakşedecekler. Tarih öğretmenlerimizden özellikle rica ediyorum. Derslerinizde öğrencilerinize bu ülkenin ne zor koşullar altında kurulduğunu, kuruluşundan bugüne kadar ne tür badireler atlattığını anlatın. Öğrencilerimiz bunları bilerek yetişsinler. 15 Temmuz’da atlattığımız badirede de gençlerimiz Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Gençliğe Hitabında belirttiği vazifelerini yerine getirerek iç ve dış düşmanlara gereken cevabı vermiştir. Gaziler Günü gibi anlamlı bir güne denk gelen yeni eğitim öğretim yılının bu ilk gününde bu yılın tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz için başarılarla dolu geçmesini temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından 6. sınıf öğrencimiz Melisa Bıçakçı “Bayrak” adlı şiiri seslendirdi. 2015-2016 yılı mezunumuz ODTÜ Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazanan Şiar Ozan Güneş, mezunlar adına yaptığı konuşmada “Daha geçen yıl ben de sizler gibi tören sırasındaydım. Bu yıl MEV Kolejinden mezun olmuş bir üniversite öğrencisi olarak sizlere sesleniyor olmak çok heyecan verici. Ben bu okulda bizi hep bir adım öne çıkarmak için uğraşan öğretmenlerimizin çabasına tanıklık ettim. Düşünen ve sorgulan öğrenciler olmamız için uğraş verdiler. Böyle bir okulda olmanın size kazandıracağı her türlü avantajı iyi kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bizi yetiştiren idarecilerimize ve öğretmenlerimize teşekkürü borç biliyorum.” dedi.

Tören sonunda 12. sınıf öğrencilerimiz Doğaç İpekgil ve Asya Duru 5. sınıfa başlayan öğrencilerimize hoş geldiniz çiçeği takdim ettiler.

İkinci törense ilkokul tören alanında 10:15’te gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Okul Koordinatör Müdürü Murat Zorluer, minik öğrenciler eşliğinde Atatürk Büstüne saygı çelengi sundu.

İlk konuşmayı Murat Zorluer yaptı. Öğrencilerinin okulu özleyip özlemediğini soran Zorluer’e öğrenciler hep bir ağızdan yüksek sesle özledik yanıtını verdiler. Zorluer’den sonra söz alan MEV Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Galip Karagözoğlu yaptığı konuşmasında öğrencilerimize Atatürk İlke ve İnkılâpları doğrultusunda yaşamalarını, toplumumuza yararlı bireyler olmaları için çok çalışmaları gerektiğini dile getirdi. Miniklere “Atatürk’ü Seviyor musunuz?” diye soran Karagözoğlu’na öğrenciler yanıtı gecikmeden hep bir ağızdan seviyoruz diyerek verdiler. Atatürk’e olan sevgilerini saygılarını asla bırakmamaları gerektiğinin altını çizen Karagözoğlu velilere de göz bebekleri olan çocuklarını MEV Kolejine emanet ettikleri için teşekkür etti.

Konuşmaların ardından 5. sınıf öğrencimiz, Batu Bolak tüm öğrencilere hitaben hoş geldiniz konuşması yaptı. 1. sınıfa yeni başlayan öğrencilerimize çiçek takdiminde bulundu.

Tören 4-E sınıfı öğrencilerinin Üsküp yöresi halk oyunları gösterisiyle sona erdi.

 

 Etiketler