3 Nisan 2018
Haberler
Yanımda mısın, Karşımda mısın?

Yanımda mısın, Karşımda mısın?

Okulumuz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi Öğretmenlerimizden Cansu Aruk rehberliğinde 7. sınıf öğrencilerimiz önemli bir etkinliğe imza attı. Etkinlikte,  arkadaş ilişkilerini zora sokan yaşanması muhtemel  duygusal şiddet ve zorbalık konusu işlendi.

Etkinliğin yönlendiriciliğini 7. sınıf öğrencilerimizden Nazlı Kurt ve Hazal Öztürk yaptı. 49 öğrencinin görev aldığı sunumda şiddetin ne olduğu sorgulandı. Sözlü, fiziksel ve duygusal şiddete örneklerin yer aldığı kısa skeçler sahnelendi. Skeçte zorbalığa maruz kalanların hissettiği duyguları paylaşması istendi. Bu paylaşıma izleyici koltuklarında oturan öğrenciler de eklendi. Şaka olsun diye yapılan bir arkadaşın eşyasına zarar vermek ya da yerini değiştirmek gibi davranışların neden olduğu duygusal yıkımdan söz edildi.

Zorbalık adı altında toplanabilecek eylemlerin tamamının yüz yüze olmadığı, adına elektronik zorbalık denebilecek whatsapp konuşmaları, instagram üzerinden yorumlar ya da farklı gibi sitelerden gönderilen isimsiz mesajların arkadaşlar arasındaki güven ilişkisini zedelediğinden bahsedildi.

Etkinliğin sonunda öğrencilere seslenen Aruk, “Aile ve öğretmenlerinizle sıkıntılarınızı paylaşmanız zayıf ve güçsüz olduğunuz anlamına gelmez. Başınız sıkıştığında yardım isteyebilecek ve sıkıntılarınızı çözebilecek olgunluğa geldiğinizi gösterir.Yine göreceksiniz ki biriyle birlikte bu sorunu paylaşmak,bağlarınızı ve iletişiminizi güçlendirecektir. Zorbalığa maruz kalan ya da şahit olan, durumu değiştirmek için güçlü olduğunu fark etmeli. Maruz kalıyorsan haberdar et, destek al. Şahitsen aracı ol, ara bulucu ol, seyirci kalma. Unutma problem olan kişi zorbalık ve şiddete neden olandır, sen değilsin. Sorumluluk al, kendine saygı duy, farklı olana saygı duy, kendi davranışlarını fark et. Sana yüklenmeye çalışılan yetersizliklere karşı beceri ve yeteneklerine odaklan. Etiketi üzerine alma.” dedi.

 Etiketler