17 Kasım 2021
Haberler
Tarihimizi Öğrenmek için Ders Kitaplarıyla Yetinmiyorlar

Tarihimizi Öğrenmek için Ders Kitaplarıyla Yetinmiyorlar

Bugünü anlamanın ve geleceği kurgulamanın yollarından biri tarih öğrenmektir. Öğrencilerimizin, üzerinde yaşadığımız toprakları vatan yapan Ata’mızı, ders kitaplarında yer alan bilgilerin ötesinde daha yakından tanımaları ve anlamalarını önemsiyoruz.  Mustafa Kemal’i, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmaya hazırlayan koşulları anlamak, o çağın fikir akımlarını ve Ata’mızın içine doğduğu toplumun sosyal, kültürel ve ekonomik yapısını çözümlemekten geçiyor.

Bu nedenle ders kitaplarının yanı sıra ek kaynaklara da yönelen Sosyal Bilgiler Zümresi öğretmenlerimiz, 6. sınıf öğrencilerimizle derslerinde Araştırmacı Yazar İlknur Güntürkün Kalıpçı’nın “Her Yönüyle İnsan Atatürk” kitabını okudular. Öğrencilerimiz, Ata’mızın komutan ve devlet adamı kimliğinin yanı sıra insan olarak çok bilinmeyen yönleri ile düşüncelerinin dayandığı sağlam temeller hakkında bilgi sahibi oldular.

Atatürk’ün hayatının farklı bölümlerini somut ve belirgin örnekleriyle incelediler. Sonrasında Atatürk’ün kendileri için ne ifade  ettiğini yazdıkları  “Benim için Atatürk …” adlı çalışmayı yaptılar. Öğrencilerimizin düşünceleri, okulumuz panolarında sergilendi.

8. sınıf öğrencilerimiz de Türk tarihçi, Akademisyen ve Yazar İlber Ortaylı’nın yazdığı  19. ve 20. yüzyıla  ışık tutan “Yakın Tarihin Gerçekleri” adlı  kitaptan seçilen konuları, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi kapsamında okudular. O dönemin fikir akımlarının dünyayı ve Osmanlı Devleti’ni nasıl etkilediğine dair bilgi sahibi oldular.Etiketler