16 Nisan 2018
Haberler
Türkiye, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki 15 Kültür Varlığının Ev Sahibi

Türkiye, UNESCO Dünya Mirası Listesindeki 15 Kültür Varlığının Ev Sahibi

16 Nisan 2018 tarihinde Tarih Öğretmeni Suna Akgül rehberliğinde Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz Büşra Dede ve Dicle Gül’ün sunduğu, “Türkiye’de Turizm Koşulları, Potansiyeli ve Turizmin Önemi” konulu konferansta her köşesi cennet bir ülkenin topraklarında yaşadığımızı bir kez daha hissettik. Tanrı’nın yeryüzünde yarattığı cennet diyebileceğimiz doğal güzelliklerimizin yanı sıra coğrafi konumunun ülkemize biçtiği doğu ve batı arasındaki köprü vazifesi  yapmamızın getirdiği tarihi ve kültürel mirasımız da cabası.

15-22 Nisan Turizm Hafta nedeniyle verilen konferansta, ülkemizin  Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından belirlenen ve dünya çapında koruma altına alınan kültürel ve doğal varlıklardan oluşan dünya mirasları listesinde 15 kültür varlığına ev sahipliğini yaptığını da öğrendik. Bunlar: Kapadokya ve Göreme Milli Parkı, Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası, İstanbul´daki Tarihi Yerler, Hattuşaş: Hitit Başkenti, Nemrut Dağı, Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı, Ksantos-Letoon, Tarihi Safranbolu Şehri, Truva Antik Kenti, Selimiye Camii ve Külliyesi, Neolitik Dönem Çatalhöyük Kalıntıları, Cumalıkızık Köyü, Bergama Antik Kenti, Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri Efes Antik Kenti.

Ülkemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin görsel olarak paylaşıldığı sunumu öğrencilerimiz, “Ev sahipliğini yaptığımız dünya miraslarını korumak ve üzerinde yaşadığımız toprakların değerini bilmekten geçiyor. İyi bir ev sahibi olalım. Değerlerimizin farkında olalım.” mesajıyla noktaladılar.

Öğrencilerimize sunumlarından dolayı başarı belgelerini Tarih Öğretmeni Suna Akgül verdi.

 Etiketler