18 Ağustos 2020
Haberler
TÜBİTAK Şampiyonlarımız Başarılarını Uluslararası Boyuta Taşımayı Hedefliyor

TÜBİTAK Şampiyonlarımız Başarılarını Uluslararası Boyuta Taşımayı Hedefliyor

Tarih dalı, kültürel miras tematik alanında “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Klazomen Tahaffuzhanesi” adlı projeleriyle Tarih Öğretmenimiz Hüseyin Yürük rehberliğinde okulumuza TÜBİTAK Türkiye birinciliği kazandıran  Fen Lisesi öğrencilerimiz İrem Karabudak ve Sude Demet Çabuk başarılarını uluslararası boyuta taşımayı hedefliyor.

Üniversite öncesi eğitimde dünyanın en büyük uluslararası araştırma yarışması olarak öne çıkan ve her yıl düzenlenen Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması ISEF’e katılmayı arzulayan öğrencilerimiz, 18 Ağustos Salı günü çevrim içi gerçekleşen, sunumu ve soru yanıt kısmı İngilizce olarak yapılan değerlendirmede jüri üyelerine projelerini anlattılar. Projeyle ilgili sorulara yanıt verdiler.

Öğrencilerimiz, mayıs ayında Amerika’da düzenlenecek Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışması’na katılarak  önemli kültürel ve tarihsel mirasımız Karantina Adası’nın yüzyıllar önce üstlendiği misyonu anlatmayı, Klazomen Tahaffuzhanesi’nin müze haline getirilerek sağlık turizmine açılmasını ve UNESCO tarafından koruma altına alınan kültürel miraslar listesine eklenmesini hedefliyor.

 

 Etiketler