30 Mart 2021
Haberler
Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Masallar

Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Masallar

Rehberlik servisimizin öğretmenlerimize yönelik olarak düzenlediği hizmet içi eğitim seminerlerimizden sonuncusu 29 Mart Pazartesi günü çevrim içi olarak gerçekleşti. Anadolu Lisesi Rehber Öğretmenimiz Özlem Kurt’un “Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Masallar” konulu semineri beğeniyle izlendi.

Sunumda toplumsal cinsiyet rolleri ve bu konuda yapılan araştırmalara değinildi. Konu üzerine yoğunlaşan araştırmacıların çoğunun toplumsal cinsiyet rollerinin içinde yaşanılan çevre ve kültür tarafından öğretildiği çıkarımına vurgu yapıldı.

Toplumsal cinsiyet rollerinin nasıl öğrenildiği kuramlara dayandırılarak anlatıldı. 4-8 yaş arası yaşların hayal gücü ve yaratıcılık açısından önemli olduğu, masalların da soyut düşünme yeteneği ve ahlaki değerlerin öğrenilmesinde büyük payı olduğu vurguladı.  “Masallarda toplumsal cinsiyet rollerini ve bu rollerin cinsiyetlere uygun atfettiği her türlü davranış biçimi, sıfatın yakıştırmanın da izlerini görürüz.” diyen Kurt, masalların bu bağlamda dile getirdiklerine değindi.

Çocukken dinlediğimiz “Pamuk Prenses”, “Külkedisi” ve “Uyuyan Güzel” gibi masallarda sunulan güzellik, zayıflık, gençlik gibi kavramların masalları dinleyen çocuklarda bıraktığı izlere değinildi.  Özlem Kurt, “Biz yetişkinlerin masallarda karşılaştığımız toplumsal cinsiyet rollerini dönüştürebilmek için çocuklarımızın eşitlikçi yaklaşımla düşünmelerine fırsat yaratmamız gerekiyor.  Aslında çocuklar küçükken zihinlerinde henüz kalıp yargılar oluşmadığı için bu irdelemeyi yapmakta ve masallara alternatif yollar bulmakta bizlerden daha başarılı olabiliyorlar.” dedi.Etiketler