27 Mart 2017
Haberler
Psikoloji Kulübü “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”ne Dikkat Çekti

Psikoloji Kulübü “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği”ne Dikkat Çekti

Psikoloji Kulübü öğrencileri,  Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi öğretmenlerinin de desteğiyle “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunda iki değerli konuğu okulumuzda ağırladı. Çalışmalarını toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yoğunlaştıran ve  arkadaşlarını da bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen kulüp öğrencileri 10. sınıf öğrencilerine bir anket uyguladılar. Anket sonucunda toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili anayasada geçen bazı maddelere yönelik farkındalığın %54 olduğunu tespit ettiler. Anketin işaret ettiği bir diğer bilgi de anket uygulanan öğrencilerden sadece %35’inin cinsiyet ayrımcılığı ile ilgili farkındalığa sahip olduğuydu.

Psikoloji Kulübünün davetiyle okulda 10. sınıf öğrencilerine bilgi vermek amacıyla bulunan Psikolog Nesli Ertezkoşan, “Türk kadının dünyadaki birçok ülkenin kadınından önce seçme ve seçilme hakkına kavuştuğunu bilmeyen yoktur. Ancak bu hakka önce kavuşmaktan daha da önemlisi bu hakkın getirdiği sorumlulukları algılamaktır. Konuşma dilinde cinsiyet eşitsizliği olarak algılayacağımız çok cümle var. Dil düşünceleri belirliyor. Biz dilimizi değiştirmezsek düşüncelerimiz de zor değiştiririz.” dedi.

Diğer davetli de bir zamanlar bu sıralarda eğitim görmüş ve özgün işlere imza atacağının sinyallerini  öğrencilik yıllarında da veren  2008 yılında Anadolu Lisemizden mezun olan ve kendini kadın filmleri yönetmeni olarak tanımlayan Gülten Taranç idi. Kariyer basamaklarından bahseden Taranç,  hayal ettiği işleri yapmaktan taviz vermeyen bir kadın yönetmen için ne tür  engellerle dolu bir sanat dünyası olduğunu kendi mücadelelerinden örneklerle anlattı.  Kadına şiddeti sorgulayan ilk uzun metrajlı filmi ‘’Yağmurlarda Yıkansam’’ın çekim aşamalarıyla ilgili bilgi paylaşımında bulunan Taranç, öğrencilere hayallerinizi gerçekleştirmek için engel tanımayın dedi.

Sunum sonunda Okul Müdürü Tülay Yazgan iki konuğa da katkıları için teşekkür ederek çiçek ve teşekkür belgesi takdim etti.

 Etiketler