26 Mayıs 2021
Haberler
Pandemi Sürecinde Değişen Etik Değerler

Pandemi Sürecinde Değişen Etik Değerler

Anadolu ve Fen Lisesi 9,10,11. sıınf öğrencilerimiz 25-31 Mayıs 2021 Etik Haftası etkinlikleri kapsamında Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çiğdem İçhedef’in konuşmacı olarak katıldığı “Pandemi Sürecinde Değişen Etik Değerler” konulu çevrim içi sunuma katıldılar.

Yaşanan pandeminin geniş kitlelerdeki etik göstergelere etki ederek değerler sistemini sarstığını belirten İçhedef, “Toplumlardaki anlayış ve algılama unsurlarının zedelenmesinin tedirginlik verici. Umutsuz olmadan, yanlışları fark ederek, ve bunları doğrusu ile yer değiştirerek daha güzel bir yarına kavuşabiliriz.” dedi.

Seminerde etiğin ne ifade ettiği anlatıldı. Pandemi döneminde ortaya çıkan etik sorunlar üzerinde duruldu. “Kimler öncelikli olarak ilaçlara ulaşabilecektir?”, “İlaç ve aşı gibi sınırlı kaynaklarının kullanımında , adil kullanım açısından kimler öncelliklidir?”, pandemi döneminde özgürlükleri kısıtlayan, bireysel hakları engelleyen kararların, etik normları göz ardı etmeden nasıl belirleneceği gibi konular tartışıldı. Sosyal medyada etik, aşı ve tedavi sürecinde etik, sosyal izolasyonda etik, eğitimde etik anlayışı üzerinde duruldu.

 Etiketler