21 Haziran 2021
Haberler
Ortaokulumuzdan İki Projemiz TÜBİTAK’ta Ege Bölge Birincisi Oldu

Ortaokulumuzdan İki Projemiz TÜBİTAK’ta Ege Bölge Birincisi Oldu

Türkçe ve Yazılım alanında ön değerlendirmeyi geçerek “TÜBİTAK Ege Bölge Yarışmaları”na katılan iki projemiz “TÜBİTAK Ege Bölge Yarışmaları”ndan birincilikle çıkarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazandı.

Bilgisayar Öğretmenimiz Müge Tufan’ın rehberliğinde 8. sınıf öğrencilerimizden Elif Sude Felah ve Ezgi Haciyanlı’nın “Fiiller İle Türkçe Gezegenine Uzaktan Eğitim Yolculuğu” konulu projesi ile 8. sınıf öğrencilerimizden Turçin Tulca Konyalı ve Hasan Mert Hıdır’ın “Görme Engelli Çocuklarda Öz Değerlerin Geliştirilmesine Yönelik Yardımcı Model Tasarımı” konulu projeleri 15-16 Haziran tarihinde çevrim içi olarak gerçekleşen bölge finallerinde birincilik alarak Türkiye finallerinde okulumuz temsil etmeye hakkı kazandı.

Ortaokul öğrencilerini temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım alanlarında düzenlenen yarışmaya 18 bin 792 öğrencinin hazırladığı 15 bin 674 proje başvuru yaptı.

12 bölge merkezinde yapılan ve ön değerlendirmeyi geçen bin 453 projenin sahibi öğrenciler, çevrimiçi olarak düzenlenen bölge yarışmalarına katıldı. Ülkemizin çeşitli üniversitelerinde görev yapan akademisyenler tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda bölge yarışmasına katılan projelerden 204’ü Bölge Birinciliği, 120’si Bölge İkinciliği ve 120’si Bölge Üçüncülüğü olmak üzere toplam 444 projenin sahibi öğrenci ödül kazandı.

Öğrencilerimize başarı belgelerini veren Okul Koordinatör Müdürü Murat Zorluer, ” Öğrencilerimize ve Proje Danışman Öğretmenimiz Müge Tufan’ı kutluyor, iki yıl üzerine çalıştıkları projeleri ile 15 bin 674 proje arasından bölge birinciliğine seçilen 204 proje arasına giren öğrencilerimize Türkiye finallerinde başarılar diliyorum.” dedi.Etiketler