Ortaokulumuzdan İki Projemiz TÜBİTAK 2020 Bölge Finallerinde

Ortaokulumuzdan İki Projemiz TÜBİTAK 2020 Bölge Finallerinde

Covid-19 gündemini delerek yüzümüzde gülümseme yaratan  bir başarı haber de ortaokul öğrencilerimizden geldi.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen “14. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması”na ortaokulumuzdan farklı branşlarda 10 projemiz katılmıştı. Jüri değerlendirmesi sonucunda iki öğrencimizin projesi Tübitak 2020 Bölge finallerinde okulumuzu temsil edecek.

8. sınıf öğrencimiz Can Saç’ın Fen ve Teknoloji Zümre Başkanı Elif Kardağlı rehberliğinde Biyoloji branşında hazırladığı “Mikroorganizmalara Farklı Dalga Boylarının Etkisi” konulu projesi  bölge finallerinde okulumuzu temsil etmeye hak kazandı. Farklı dalga boylarındaki ışınların bakteriler üzerindeki etkisini inceleyen öğrencimiz, insanların tedavisinde de kullanılan ışınların insanda olumsuz bir etki bırakmadan sadece bakterilere etki etmesi üzerinde çalıştı.

“Coronavirus (2019-nCoV) Yayılımının Epidemiyolojik SIR (Susceptible-Infectious-Recovered) Modeli ile Çözümlenmesi” konulu proje, okulumuzu bölge finallerinde temsil edecek diğer projemiz oldu.  Matematik Öğretmenimiz Seven Mutlu Uğulu’nun rehberliğinde çalışan 7. sınıf öğrencimiz Nehir Uyar,   Dünya Sağlık Örgütünün hastalığa ilişkin sağladığı verileri kullanarak 21 Ocak 2020 tarihinden 18 Şubat 2020 tarihine kadar yayımlanan veriler ışığında SIR modeline göre hastalığın temel üreme oranlarının birden büyük olduğunu ve bu durumunda hastalığın hızlı bir şekilde yayılacağını ve tüm dünyayı tehdit edeceğini öngördü.

İki öğrencimizi ve onlara rehberlik eden öğretmenleri kutlayan Okul Koordinatör Müdürü Murat Zorluer, “Öğrencilerimiz bilimsel veriler ışığında yol almanın değerini ve önemini bu yaşlarda öğreniyor. İnsanların sağlığını tehdit eden tüm unsurlarla mücadelede bilimin yol göstericiliğini tercih eden bireyler olarak gelecekte de önemli işlere imza atacaklarına inanıyorum.” dedi.

 Etiketler