19 Kasım 2021
Haberler
Ortaokul Öğrencilerimiz “Okullarda Orman Programı”nın Aktif Katılımcısı Olacak

Ortaokul Öğrencilerimiz “Okullarda Orman Programı”nın Aktif Katılımcısı Olacak

Öğrencilerinin insanın doğanın sahibi değil, bir parçası olduğu bilinciyle yetişmesini önemseyen okulumuz, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından uygulanan “Okullarda Orman Programı”nda yer alıyor.

Sürdürülebilir bir yaşam için ormanların önemi ve değerini kavratmak amacıyla uygulanan “Okullarda Orman Programı” iki yıl sürecek. Program çerçevesinde yapılan tüm çalışmalar raporlandırılarak TÜRÇEV’e sunulacak.

Ormanın sadece ağaçlar topluluğu değil, aynı zamanda içinde binlerce tür canlı ve cansız varlığı barındıran ekolojik bir sistem olduğu, yaşamımızda son derece önemli bir yere sahip olduğu gerçeğini kavratmak amacıyla uygulanacak programın öğrencilerimizin aktif olarak katılacağı  eylem planı hazırlığı tamamlandı.

Bu yıl “Biyoçeşitlilik ”  ve “Orman Yangınları” temasını çalışacak öğrencilerimiz, bu tema çerçevesinde etkinlikler gerçekleştirecekler. Sadece bireysel  değil, toplumsal farkındalık yaratma amacıyla çevrelerini bu etkinliklerin aktif bir katılımcısı haline getirecekler. Bilim insanlarıyla görüşecekler. Söyleşiler ve konferanslar düzenleyerek konuya dikkat çekecekler. Biyoçeşitlilik açısından zengin Kaz Dağları ve Kozak Yaylası’na doğa gezileri düzenleyecekler. Her aya özel doğa takvimleri hazırlayıp, fidan bağış kampanyaları katılımı arttıracak çalışmalar yapacaklar.

Ormanların ve biyoçeşitliliğin önemi ile biyoçeşitliliğin azalmasında insanların oynadıkları rol ve orman yangılarının sonuçları konusunda karar alıcılara ve büyüklerine ayna tutacak önemli çalışmalar yapacaklar.

Okullarda Orman Programı, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation For Environmental Education-FEE) tarafından 1999 yılında Norveç, İsveç ve Finlandiya “Forest in Schools”/“Orman Okulları” programına bağlı olarak başlamış ve 2000 yılında FEE’e üye ülkelerde resmen uygulanmaya başlanmıştır. Bugün 28 ülkenin, 700 bin öğrenciyle, FEE’ye bağlı olarak yürütmekte olduğu program’a ülkemiz, TÜRÇEV’in programlarından biri olarak 2004 yılında katıldı.

 Etiketler