22 Ağustos 2017
Haberler
Öğrenme Odaklı Sınıf Yönetimi

Öğrenme Odaklı Sınıf Yönetimi

Ağustos ayı seminer programımızın ikinci gününde Yenilikçi Öğrenme Merkezi Eğitmeni Kayhan Karlı ve ekibi ile öğretmenlerimizin birlikteliği devam ediyor. Bugünün konu başlığı “Öğrenme Odaklı Sınıf Yönetimi”. Seminerin katılımcıları ise ilkokul öğretmenlerimiz.

Seminer mekanı bu kez alışılmışın dışında okul bahçesiydi. Dışarıdan bir göz öğrencilerin yokluğundan faydalanan öğretmenlerin okul bahçesinde iki büyük grup halinde oyun kurucuları eşliğinde  çocuklar gibi eğlendiğini düşünebilirdi. Ancak öğretmenlerimiz “ev sahibi – kiracı” adı verilen oyunla bir gün önceki seminerde öğrendiklerini bir oyun eşliğinde hatırlıyor ve birbirlerine hatırlatıyorlardı.

Açık alandaki bu güzel seminer başlangıcından sonra konferans salonundaki yerini alan öğretmenlerimiz seminerin devamında Jo-Hari penceresinden kendilerini, öğrencilerini, zümrelerini ve sınıflarını değerlendirdiler. Joseph Luft ve Harry Ingram tarafından geliştirilen ve kendi isimlerinin oluşturduğu ismi taşıyan bu model hakkında bilgi edinen öğretmenlerimiz, özellikle iyi yönlerimizi güçlendirmek ve geliştirmek için kullanılan bu modelle kendilerinde var olan fakat gün yüzüne çıkmamış yetenek ve davranışları keşfedebileceklerini ve dahası bu yetenekleri geliştirebileceklerini öğrendiler. Konu ile ilgili örneklerin paylaşıldığı gruplar halinde özel çalışmaların yapıldığı ve öğretmenlerimizin aktif olarak katıldığı seminerde geri bildirimin nasıl olması gerektiği üzerinde duruldu.

 Etiketler