7 Aralık 2021
Haberler
MEV Koleji Öğrencileri “Uluslararası Cambridge MUN Konferası”nda Ödülleri Topladı

MEV Koleji Öğrencileri “Uluslararası Cambridge MUN Konferası”nda Ödülleri Topladı

MEV MUN Kulübü Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerimizden İbrahim Eren Erdoğan, Ceylin Çınar, Kuzey Erdoğan, Özgür Abacıoğlu, Yağmur Önel, Damla İncebıyık ve Pelin Uğurlu MUN Kulübü Öğretmenleri Burcu Altıntas rehberliğinde 3-4 Aralık 2021 tarihinde bir şubesi İngiltere’nin Cambridge şehrinde bulunan Stephen Perse Vakıf Okullarının çevirim içi olarak düzenlediği “Uluslararası Cambridge MUN  Konferansı”na katıldılar.

Konferansta, Kuzey Erdoğan Best Delegate-En İyi Delege, Yağmur Önel ve Damla İncebıyık Distinguished Delegate Award-Seçkin Delege Ödülü ve Özgür Abacıoğlu Outstanding Delegate Award-Üstün Delege Ödülüne layık görüldüler.

Kuzey Erdoğan ve Özgür Abacıoğlu’nun Political Committee-Siyasi Komitede Cezayir ve Suudi Arabistan’ı temsil ettiği konferansta öğrencilerimiz, Gazze toprakları meselesi, neo-nazizmin küresel yükselişi ile ilgili mücadele ve uzayın ticarileştirilmesi ile dünya dışı kolonizasyon konularında araştırma yaparak münazaralarda bulunurken; Yağmur Önel ve Pelin Uğurlu, UNEP – Birleşmiş Milletler Çevre Programı Komitesinde Rusya ve Birleşik Mexica Devletlerini temsil ederek ormansızlaşma ve ormanlardaki bozulmaların etkilerinin azaltılması, nükleer enerjinin çevresel etkisi ile iklim değişikliği kaynaklı çatışmalar sorununu inceleyerek yenilikçi çözüm önerileri getirdiler.

Damla İncebıyık, Human Rights Committee – İnsan Hakları Komitesinde Meksika delegesi olarak yer alarak yerli halkların haklarının korunması  ve geliştirilmesi, cezaevi emeğinin kullanımı sorunu  ile dünya çapında siyasi aktivistlerin sindirilmesi gibi küresel konularda çalışmalar yaptı.

Historical Committee- Tarihi Komite delegesi olarak İbrahim Eren Erdoğan, İspanya İç Savaşı konusunun ele alındığı oturumda Almanya’yı temsil etti. Ceylin Çınar ise aynı komitede eski İspanya Başbakanı Manuel Azana olarak yer aldı.

Tüm öğrencilerimiz gündem maddeleri doğrultusunda önerilerini ve fikirlerini dile getirerek,  uluslararası bir platformda farklı ülkelerden katılan pek çok lise öğrencisi ile münazaralarda bulunma ve ortak çözüm önerileri getirme fırsatını elde ettiler.

Dünya sorunlarını algılarken ve çözüm getirmeye çalışırken hem İngilizce dil yeterliliklerini geliştiren hem de  geleceğin yöneticileri olarak bu tür organizasyonlarda deneyim kazanan MEVMUN Kulübü öğrencilerimizi kutluyoruz.

 Etiketler