3 Aralık 2021
Haberler
Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü Öğrencilerimiz Kadın Hakları Konulu Sunum Yaptılar

Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü Öğrencilerimiz Kadın Hakları Konulu Sunum Yaptılar

Dünya Kadın Hakları Günü her yıl ülkemizde 5 Aralık’ta ve 8 Mart’ta kadınların daha insanca yaşama ve erkeklerle eşit haklara sahip olma isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olarak kutlanmaktadır. Anadolu ve Fen Lisesi Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü öğrencilerimiz, 5 Aralık Kadın Hakları Günü nedeniyle hazırladıkları sunumları derslerinde arkadaşlarıyla paylaştılar. Öğrencilerimiz yaptıkları sunumlarda şu konulara dikkat çektiler. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türk kadınlarına 1930’da  belediye seçimlerine, 1933’te muhtar ve heyetlerine 5 Aralık 1934 ‘de ise  milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiştir.

Kadınlarımızın katıldığı ilk genel seçim olan 1935 yılında TBMM’ne 17 kadın milletvekili girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin önderi Mustafa Kemal Atatürk sayesinde kadınlarımız özellikle seçme ve seçilme hakkı yönünden birçok gelişmiş ülkeden önce bu hakkı elde etmiştir. Türkiye, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise tam 36 yıl önce kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanımıştı. Türkiye o günlerde, parlamentodaki kadın sayısı oranıyla dünyada ikinci sırayı almıştır.

Yaptıkları sunumlar ile Dünya Kadın Hakları Günü’nde kadınların seslerini duyurabilmeyi, cinsiyet eşitsizliğine vurgu yapmayı, toplumda bilinç ve farkındalık yaratmayı, kadının hak ettiği değeri görmesini sağlamayı amaç edinmiş tüm öğrencilerimizi kutluyoruz.Etiketler