1 Mayıs 2022
Haberler
Öğrencilerimiz Gediz Deltası Sulak Alanındaydı

Öğrencilerimiz Gediz Deltası Sulak Alanındaydı

Öğrencilerimiz Ramsar Sözleşmesi koruma alanlarından Gediz Deltası sulak alanındaydı

Okulumuz Sosyal Bilimler Zümresi tarafından Coğrafya dersi kapsamında Anadolu Lisesi eşit ağırlıklı 11-C ve 11-E sınıf öğrencilerimiz için yakın çevre incelemeleri eğitim gezisi düzenlendi. 28 Nisan 2022 tarihinde gerçekleşen inceleme gezisine katılan 20 öğrencimiz,  Çamaltı Tuzlası’nı ve Gediz Deltası Sulak Alanı’nı Sosyal Bilimler Zümre Başkanı Coğrafya Öğretmenimiz Ercan Kılınç ve Görsel Sanatlar Öğretmenimiz Özge Kaygusuzer’in eşliğinde ziyaret etti.

İlk olarak Çiğli ilçesi Sasalı beldesinde yer alan Binbir Gıda adlı şirketin işlettiği ülkemizin tuz üretiminin % 25-30’unu karşılayan Çamaltı Tuzlası gezildi. Burada üretim müdürü Mustafa Keskin, öğrencilerimize Çamaltı Tuzlası’nın tarihçesi ve burada bugün nasıl tuz elde edildiği hakkında bilgilendirme yaptı.

Daha sonra İzmir’in 25 km kuzeybatısında, Gediz Nehri’nin eskiden denize döküldüğü yerde, tuzlu ve tatlı su bataklıkları, koylar, tuzlalar ve dört lagünden oluşan geniş bir kıyı sulak alanı olan Kuş Cenneti ziyaretimiz gerçekleşti. Ülkemizin Ramsar alanından biri olan İzmir Kuş Cenneti hakkında Orman ve Su İşleri Bakanlığı İzmir Şube Müdürlüğü görevlilerinden Eray Oturakkaya tarafından sunum yapıldı.

Bu sunumda öğrencilere biyolojik çeşitliliğin önemi, sulak alanların önemi, Gediz Deltası (İzmir Kuş Cenneti) biyoçeşitliliği, Kuş Cenneti kuşları hakkında bilgi verildi. Ayrıca delta sulak alanının titizlikle korunan ziyarete kapalı alanlarındaki kuş yaşamlarını canlı yayında izlediler. Birçok kuş çeşidinin görülebildiği bu alanlarda özellikle flamingoların davranışları öğrencilerimiz tarafından ilgiyle izlendi. Daha sonra öğrencilerimiz için deltada tur düzenlendi ve teleskopla kuş gözlemi yaparak, İzmir Kuş Cenneti’nin doğal yaşam ortamı tanıtılmış oldu.

Son olarak Karşıyaka Seyirtepe Restoranı’nda öğrencilerimiz muhteşem İzmir manzarası ile çaylarını içerek günün yorgunluğunu atmış oldular.

 Etiketler