17 Kasım 2021
Haberler
Mutluluk, Materyallerle Değil Kurduğumuz Olumlu İlişkilerle Geliyor

Mutluluk, Materyallerle Değil Kurduğumuz Olumlu İlişkilerle Geliyor

Öğretmenlerimiz, 1. Ara Tatil Mesleki Çalışma Programı kapsamında Koordinatör Rehber Öğretmenimiz Nazan Eryürek tarafından verilen “Mutluluk Nedir? Mutluluğu Nasıl Ölçeriz?” başlıklı çevrim içi seminere katıldılar.

17 Kasım 2021 Çarşamba günü verilen seminerde, bizi olumsuz duygu ve düşüncelerden  uzaklaştıran, yaşama tutunmamıza olanak sağlayan yardımcı bir kaynak olan mutluluk kavramı üzerinde duruldu.

Mutlu olmaya ilişkin bilgileri sürekli kendilerine hatırlatmaya ya da hatırlatılmasına ihtiyaç duyan insanın bu ihtiyacından yola çıkarak  “Mutluluk nedir?” , “Nasıl mutlu olunur?” ve “Mutluluk nasıl arttırılır?”  sorularına yanıt arayan bazı bilimsel çalışmalardan söz edildi.

Sunumda, mutluluğun da geçici bir his olduğu, materyallerde mutluluk arandıkça, insanın bu hedonik çarka kendini kaptırdığı ve mutlu olma oranının düştüğünü kanıtlayan araştırmalara yer verildi.  Mutluluğu insanların birbiriyle kurduğu sosyal ilişkilerde aramasında fayda olduğu belirtildi. Dünya Mutluluk Raporu, Dünya Değerler Anketi ve mutluluk ile ilgili yapılan yeni araştırmalardan söz edildi.

Son olarak,  hayatın ritmini yükseltmek ve mutlu olabilmek için en iyi aracın, anlamlı ve biraz zorlayıcı bir başarı ve insani ilişkilerde, iletişimlerde  yattığı üzerinde duruldu. Oscar Wilde’ın “Hiçbir şey mutluluk kadar hızlı eskimez.” sözüne atıf yapan  Eryürek, “İstediğimize ulaşmakla gelen sevinç, bir çocuğun elindeki dondurma gibi, hızla güneşte erir. Erirken yiyebildiklerimiz yanımıza kar kalır.” dedi.



Etiketler