12 Nisan 2021
Haberler
MEV’in “Güzelbahçe”sinden Beyaz Perdeye

MEV’in “Güzelbahçe”sinden Beyaz Perdeye

1999 yılı mezunumuz Eylem Atakav’ın yapımcılığını, 2008 yılı mezunumuz Gülten Taranç’ın yönetmenliğini üstlendiği “Snails/Salyangozlar” uzun metraj kurmaca film projesi “Köprüde Buluşmalar” ödülünün sahibi oldu.

Türkiye’den ve komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle buluşturma amacıyla İKSV tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenen “Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi” 2-9 Nisan tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Obeziteyi konu alan film projeleriyle 14 kurmaca ve 4 belgesel projesi arasından ödüle uzanan MEV’in Güzelbahçe’sinde yetişen mezunlarımızın başarısı ile gurur duyuyoruz. Yaratıcılıklarını ortaya koyacakları yeni projelerde de mezunlarımızın başarılarını alkışlamak için sabırsızlanıyoruz.

2017’de Taranç’ın ilk uzun metraj filmi “Yağmurlarda Yıkansam”ın İngiltere özel gösteriminde tanışan East Anglia Üniversitesi’nde film, kadın ve medya üzerine çalışmalarda bulunan Yönetmen Prof. Eylem Atakav ve Yönetmen Gülten Taranç,  “4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali”nde de birlikte çalıştı.  Taranç ve Atakav, ödüllü  “Salyangozlar” belgeseli ile güzellik algılarını yıkmaya geliyor.

Mezunlarımızın üretimi için jürinin açıklaması ise şöyleydi: Köprüde Buluşmalar Ödülü evrensel bir konu olan obezite üzerine nükteli ve eğlenceli bir yaklaşımı olan ve modern toplumun güzellik normlarını takip eden her birimize düşünecek bir malzeme verdiği için Gülten Taranç’ın yönetmenliğini, Eylem Atakav’ın yapımcılığını  üstleneceği Salyangozlar projesine verildi.Etiketler