10 Ekim 2016
Haberler
MEV Koleji ile “Kentini Keşfet”

MEV Koleji ile “Kentini Keşfet”

9. sınıf öğrencilerimiz Sosyal Bilimler Zümresi tarafından planlanan 5 ve 7 Ekim tarihlerinde gerçekleşen “Kentini Keşfet” konulu gezi ile İzmir’de zaman tünelinde kısa bir yolculuğa çıktı. Belki “seyahatname” yazmadılar, ama tanıklıklarını mobil iletişim cihazlarında öz çekim ya da grup fotoğraflarıyla, profesyonel rehberlerden dinledikleri tarihi mekanları görsel bir vesika olarak kaydedip sosyal medyada paylaşarak ‘anlık’ duyurdular.  Zamane seyyahlarının İzmir içindeki tarih gezisi, renkli görüntülere sahne oldu.

Anadolu ve Fen Lisesi 9. sınıf öğrencilerimiz Asansör, Konak Meydanı, Bayraklı Tepekule, Atatürk Müzesi, Tarihi Agora ve Tarih Sanat Müzesi rotasını izleyerek keyifli bir İzmir gezisinde kentlerini keşfetti.

Öğrenciler, “Kentini Keşfet” gezisi kapsamında profesyonel turist rehberleri ve öğretmenleri eşliğinde İzmir’e ilişkin uzak ve yakın tarihin önemli duraklarında, bilgi edinme fırsatı buldu.

İzmir Saat Kulesi’nden, kent tarihinin kurtuluşundaki ilk kıvılcım olan İlk Kurşun Anıtı’na doğru giden öğrenciler, rehberlerin etkileyici anlatımlarıyla, bir ulusun yeniden var olması mücadelesini başlatan Gazeteci Hasan Tahsin’in revolverinden çıkan sesin yankısını işitir gibiydi.

Tarihi Agora’nın adının, kentte sadece alışverişle özdeş bir ad olmadığına yakından tanıklık eden öğrenciler, M.Ö. 4 bin yıldan bugüne ayakta kalan antik çağın bu devlet agorasının yolunda yürürken, tarihi mirasın sarnıçlarına, sütunlarına dokundular. Bayraklı Tepekule’de, kentin en eski yerleşim merkezlerinden birine konuk olan öğrenciler, Atatürk Müzesi’nde ise yakın tarihin heyecan ve inanç dolu Kurtuluş Savaşı mücadelesinin, Büyük Atatürk önderliğinde plan yapan komutanlarından taktik alıyormuş hissiyatına büründüler.

Okul Müdürü Tülay Yazgan, kentli olma bilincinin kenti tanımakla başladığını belirterek, “MEV Koleji olarak eğitim süreçlerimizde öğrencilerimize, kendilerini, tarihlerini ve kentlerini tanıma fırsatı sunan bir anlayışla yol alıyoruz. Bizim için öğrencilerimizin, merak duygusuyla başladıkları kentlerini tanımaya dönük çabaları kutsal. Bu çabaya, en doğru çözüm, o kenti oluşturan değerlerin kalbine yolculuk. MEV Koleji öğrencileri, zaten kalplerinde en güzel yerde yer alan bu güzel kenti gezilerimizle yakından tanıma fırsatı buluyor.” dedi.Etiketler