9 Mart 2020
Haberler
Lise Öğrencilerimize “Afet Farkındalığı” Eğitimi

Lise Öğrencilerimize “Afet Farkındalığı” Eğitimi

Fen Lisesi 10 ve 11. sınıf öğrencilerimiz ile Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencilerimize AFAD eğitmenleri  Selda Sevin ve Ertan Güneş tarafında  “Afet Farkındalığı” semineri verildi.

AFAD eğitmenleri öğrencilerimize olası afet ve acil durumlar, deprem, yangın, sel, heyelan afetlerinde yapılması gerekenler konusunda bilgi aktardılar. Seminerde öğrencilerimize deprem anında yapılması ve yapılmaması gereken davranışlar da uygulamalı olarak  gösterildi. Afetlere karşı ancak bilgi ile mücadele edebileceğimizi vurgulayan eğitmenler, “Genç ve hareketli fay hatlarının bulunduğu ülkemiz sürekli bir deprem riski ile karşı karşıyadır.  Afet bilinci, bireyin içinde yaşadığı toplumda ve bölgede afet tehlikelerinin getirebileceği zararlar hakkında bilgilenmesini, bunlardan korunmak için hazırlıklı olmasını ve bu bilinci etrafındaki diğer bireylere de aktarmasını ifade etmektedir. Bizler de toplumuzda bu bilinci oluşturmak için çaba harcıyoruz.” dediler.

Seminerde, afet çantası hazırlamanın ve toplanma alanlarını belirlemenin önemine değinildi. Bu tür tedbirleri aile içi sohbetlerin konusu haline getirmede ve ebeveynlerin dikkatini konu üzerine çekmede  gençlerin daha etkili olduklarının altı çizildi.

 

 

 Etiketler