30 Kasım 2018
Haberler
Legoheroes Ekibimizin “InSight” Heyecanı

Legoheroes Ekibimizin “InSight” Heyecanı

Bilimsel gelişmelere meraklı, bu merakını takım halinde çalışarak  sorunlara çözüm üretmeye istekli öğrencileri her yıl farklı bir konu başlığı altında bir araya getiren bir organizasyon FIRST® LEGO® League (FLL). 

Dünyada seksen ülkede uygulanan FLL etkinliklerini  ilkokul, ortaokul ve lise kategorisinde  tematik, bilimsel, süreç ve takım çalışması odaklı düzenlediği turnuvalarla  Türkiye’de Bilim Kahramanları Derneği hayata geçiriyor.

Geçtiğimiz yıl “Hidrodinamik: Suyun Yolculuğu” konusuna farklı bir açıdan bakan öğrencilerimizin bu yıl takım halinde çalışarak yol alacakları konuları ise “Into Orbit – Yörüngede- Uzay Serüveni”.

15. si düzenlenecek etkinlik kapsamında kendilerine LEGOHEROES  adını veren Ortaokul FLL takımı öğrencilerimiz ile Bilim Uygulamaları Seçmeli Dersini alan öğrencilerimiz Fen ve Teknoloji Öğretmenleri ve FLL takım kaptanı Aslı Eren Otcu rehberliğinde uzay serüvenine atıldılar.

Uzay ilgili araştırmaları yapmak ve sorularına cevap bulabilmek üniversite düzeyinde ziyaretlerle işe başlayan öğrencilerimiz en Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Astrofizik Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Ömer Lütfi Değirmenci, Ekonomi Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi, Havacılık ve Uzay Mühendisliği Öğretim Üyesi  Dr. Fabrizio Pinto ve  Ekonomi Üniversitesi  Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fehmi Görkem Uçtuğ ile görüştüler.

Öğrencilerimiz NASA’nın geçtiğimiz günlerde Mars’a iniş yapan uzay aracı InSight’ın fırlatılış görüntülerini izlediler. NASA’da çalışan Türk Astrofizikçi Umut Yıldız’dan InSight’ın Mars’ta gerçekleştireceği sismik araştırmalar ile kızıl gezegenin yer altı katmanlarına ilişkin toplanacak verilerin insanoğluna uzay serüvenine yapacağı katkılar hakkında bilgi edindiler.

 

 Etiketler