25 Şubat 2022
Haberler
Kariyer Basamaklarında Lise Seçimi ve Ailenin Rolü

Kariyer Basamaklarında Lise Seçimi ve Ailenin Rolü

24 Şubat Perşembe günü  8. sınıflarımıza lise seçiminin bir öğrencinin meslek seçiminde dolayısıyla hayatını kurgulamasında ne denli önemli olduğu Anadolu ve Fen Lisesi Koordinatör Psikolojik Danışmanı Nazan Eryürek tarafından anlatıldı. Veli katılımının da çevrimiçi sağlandığı seminerde, LGS’ye girecek öğrencilerimize Anadolu ve Fen Lisemizin özellikleri, kayıt kabul koşulları ve okulumuzun sunduğu farklı burs olanaklarından söz edildi.

Hedef belirlemede başarıya katkı sunan üç önemli etken ilgi, yetenek ve beceri geliştirmenin doğru okul seçiminden geçtiğini üzerinde duruldu. Okul hayatının büyüme sürecinin önemli bir bölümünü kapsadığı hatırlatılarak, okul yaşantısının geleceklerini planlarken ve meslek seçimi yaparken gençlere kaynak oluşturduğu anlatıldı. Sunumunda eğitime yüklediğimiz anlamın okul seçimini zorlu bir süreç haline getirdiğini vurgulayan Eryürek, lise seçimine karar vermenin psikolojik süreci üzerinde durdu.

Tarih Öğretmenimiz Nabi İnanır da hazırladığı sunumda 9, 10, 11. ve 12. sınıflarımızda okutulan ortak ve seçmeli dersler hakkında bilgi verdi. Anadolu ve Fen Lisesi müfredatındaki farklılıkları anlattı.  Uygulanan kulüp çalışmaları, Kanada eğitim programı ve okul etkinlikleri konusunda bilgi aktardı. Geçtiğimiz yıllarda 8. sınıftan mezun olarak MEV Kolejinin Anadolu ve Fen Lisesi kısmını  seçen öğrencilerimizin oranları ile geçen yıl iki lisenin üniversite kazanma başarı oranlarını paylaştı.

Son olarak “Biz, her öğrencinin farklı bir değer olduğunu kabul eden bir okuluz. Sevgi ve saygı temelinde hedeflerinize ulaşmada sizin elinizden tutacak size yol gösterecek değerli öğretmenlerin bulunduğu bir okuluz. Yeter ki siz de hedefleriniz konusunda net olun. Bu koşullarda MEV Koleji liselerinin hangisini seçerseniz seçin başarılı olmanız kaçınılmaz.” mesajı verildi.  Öğrencilere LGS’de ve 26 Şubat Cumartesi günü girecekleri bursluluk  sınavında başarılar dileyen öğretmenlerimiz 8. sınıf öğrencilerimizden gelen sorulara yanıt verdiler.Etiketler