13 Kasım 2018
Haberler
Karaismailoğlu: “Yapay Zeka Limbik Sistem Modellemesinde Sınıfta Kalabilir.”

Karaismailoğlu: “Yapay Zeka Limbik Sistem Modellemesinde Sınıfta Kalabilir.”

Geçen yıl da Fen Bilimleri Bölümü Biyoloji etkinlikleri kapsamında  “Kadın Beyni, Erkek Beyni” başlıklı sunumuyla konuk ettiğimiz Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Serkan Karaismailoğlu ile bu yılki buluşma konumuz “Hangimiz Yapay Zeka?” idi. 8 Kasım 2018 Çarşamba günü okulumuz konferans salonunda Anadolu ve Fen Lisemizin 11 ve 12. sınıflarımızın katılımıyla gerçekleşen konferans oldukça verimli geçti.

Etkileyici, samimi ve kolay anlaşılır üslubuyla öğrencilerimizin iki ders saati boyunca çıt çıkarmadan izlediği sunumunda birçok önemli konuya değindi Karaismailoğlu. Kuşak çatışmaları ile ilgili M.Ö 400 küsurlu yıllarda gençler ile ilgili tabletlerde yer alan yakınma cümlelerinin günümüzde de değişmediğini, tarihin her döneminde yetişkinlerin ve yaş alanların gençlerin hal ve gidişatından memnun olmadığını belirterek gençleri  geveze, saygısız olarak nitelendirildiğini belirtti. Bir sinir bilimci olarak gençlerin mükemmel bir beyne sahip olduğunu söyleyerek gençlere seslendi. “Şimdi ne yapıyorsanız yirmi yıl sonra onun ekmeğini yiyeceksiniz. Beyniniz farklı çalışıyor. beynin ön kısmında yer alan prefrontal korteks yani muhakeme eden beynin bilinç kısmı siz gençlerde sonra gelişiyor. Duygularımızın olduğu yer limbik kısım erken gelişiyor. Bu durum da sizin yaş grubunuzu yaratıcılık ve risk alma açısından öne çıkarıyor. İnsan beynindeki ödül merkezinin en hızlı çalıştığı dönem gençlik dönemi. Bu nedenle hızlı öğreniyorsunuz. Bir devzavantajı var. Ödül merkezi zevk duygusunu ön plana çıkardığı için bağımlılık tehlikesiyle yüz yüzesiniz.” dedi.

Gençlerin risk almaya bayıldığını youtube kanalının bu tür “challenge” videolarıyla dolu olduğunu belirten Karaismailoğlu, “Meydan okumanızı sanat dallarında, sporda yapın, derslerinizde yapın. O kirli dünyada kimsenin hayatına dokunmayan iyi örnek olma özelliği taşımayan paylaşımları meydan okuma olarak görmeyin. Hayatınızın hiçbir döneminde olmayacak bu enerjinizi olumlu şeylere aktarın.” dedi.

Çok değerli olan zaman kavramının da göreceli olduğuna değinen Dr. Serkan Karaismailoğlu, üç dakikayı algılama ile ilgili bir araştırma yapıldığını ve bu araştırmada gençlerin 3 dakikayı 3 dakika 3 saniye, yaşlıların ise 3 dakika 40 saniyeyi 3 dakika olarak algıladığını belirtti. İç saat kavramının dopaminle ilgili olduğunu, yaşlandığımızda zamanın daha hızlı aktığını hissettiğimizi anlattı. Farklı canlı türlerinin de zamanı farklı algıladığını karasineğin algıladığı zaman ile bir insanın ya da bir köpeğin algıladığı zaman kavramının da farklı olduğunu söyledi.

İlkel yapay zeka olarak “DeepBlue” örneğini veren Karaismailoğlu, “DeepBlue” adlı bilgisayara satrançtaki tüm taşların nasıl ilerlediğinin her taşa özel bilgilerin, tüm olasılıkların  tıpkı şimdiki eğitim modeli gibi bir bilgilendirme yapıldığını bu bilgilendirme soncunda Dünya Satranç Şampiyonu Garry Kasporov ile ile 1-1 berabere kaldığını,  saniyede 200 milyon pozisyon deneyebilen Deeper Blue adlı 2. bilgisayar 1997’de dünya şampiyonu Garry Kasparov’u yenmeyi başardığını anlattı.

“DeepMind Technologies adıyla kurulmuş bir yapay zeka şirketidir. Google tarafından 2014 yılında satın alındığında ismi değiştirilmiştir. Şirket insanların oyunları nasıl oynadığından esinlenerek, öğrenen bir yapay sinir ağı oluşturuyor. “DeepMind” adlı bilgisayara matematiksel olarak hamlelerin hesaplanamadığı “go” oyunu için hiç kimse bilgi vermiyor. 6 ay boyunca yeryüzünde oynanmış tüm go oyunları izlettiriliyor. Öğretilmiyor sadece data sunuluyor. Oynadığı tüm oyunları kazanıyor.  Youtube da bizler için devasa bir data havuzudur. Önemli olan doğru datayı sunmaktır. Cep telefonlarımız ve google artık bizleri daha iyi tanıyor. Her geçen gün daha çok dataya maruz kalıyoruz. Bu da bizim sıkıntımız. Ekrana bakma süreniz yaratıcılığınıza vurulan en büyük darbedir.” diyen Dr. Serkan Karaismailoğlu, yapay zekanın frontal korteksin yapabildiği her şeyi yaptığını ancak limbik sistemi yani duygularımızı kontrol eden sistemi simüle etme olasılığının şimdilik mümkün olmadığını belirtti.Etiketler