30 Mart 2018
Haberler
Kan Bağışının Önemi Vurgulandı

Kan Bağışının Önemi Vurgulandı

“Kan Grubunuzu hala öğrenmediniz mi?” sloganı ile yola çıkan okulumuz F11-A sınıfı öğrencilerinden Ekin Karya Köse, Ece Çakaloğlu, Sıla Bozkurt Zeynep Elverdi, Sude Kurt, Cemre Saygın, Buğrahan Aydemir’in kurduğu ve Bir Genç Başarı şirketi olan RED (Reliable Elegant Desingns)  kan bağışı konusunda farkındalık yaratmak amacı ile okulumuzun Kızılay Kulübü ile işbirliğiyle Türk Kızılayı  Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Serdar Coşkun’u okulumuza davet ettiler.

9. sınıf öğrencilerimizin katıldığı seminerde kan ve kan bağışının önemi hakkında bilgi verdi. Kanın tek kaynağının insan vücudu olduğuna ve bu nedenle kan bağışının büyük önem taşıdığına dikkat çekildi.  Türkiye’nin afet bölgesi olmasının yanı sıra doğuştan kazanılan Akdeniz anemisinin de sıkça görülmesi nedeniyle kan ihtiyacının yüksek olduğunu söyleyen Coşkun, “Bu yüzden Kızılay’ın elinde kan olmalı. Kan vermek önemli sosyal sorumluluklardan biridir ve halk bu konuda yeterince bilinçli değil.” dedi. Verdikleri eğitimlerle insanlara ulaşmaya çalıştıklarını ve böylece büyük ve bilinçli kitlelere sahip olduklarını dile getiren Serdar Coşkun, “13 bardak suyunuzun olduğunu düşünün ve karşınızda susuzluktan ölmek üzere olan bir insan var. Ona bir bardak su vermeniz sizde hiçbir sıkıntı yaratmaz ama onu hayata döndürür. Yetişkin bir insanın vücudunda 13 bardak kan vardır. Bir bardağı ile hayat kurtarabilirsiniz. Vücudunuz azalan kanı çok kısa bir sürede tamamlar.” dedi.

Kan bağışında bulunan kişiler adına fidan dikildiğinden ve hangi durumlarda kan verilmemesi gerektiğinden bahsetti. Öğrencilerin kan bağışı konusunda duyarlılık geliştirmek üzere kurdukları organizasyondan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Coşkun’a teşekkür belgesi ve çiçeğini Koordinatör Psikolojik Danışmanımız Nazan Eryürek ve Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni ve Kızılay Kulübü Danışman Öğretmeni  Tuncay Özvural verdi.

RED grubu öğrencileri adına sözcülüğü üstlenen Ekin Karya Köse, Serdar Coşkun’a teşekkür ederek kan grupları bileziklerini önümüzdeki günlerde okulda açtıkları stantta satışa sunacaklarından ve elde edecekleri geliri de Kızılay’a bağışlayacaklarını anlattı. Arkadaşlarından destek istedi.

 

 Etiketler