30 Mart 2021
Haberler
İş Yaşamı Gençlerden Ne Bekler? İş Yaşamında Gençleri Ne Bekler?

İş Yaşamı Gençlerden Ne Bekler? İş Yaşamında Gençleri Ne Bekler?

OSTİM Üniversitesi Rektör Yrd. Prof. Dr. Ünsal Sığrı, 29 Mart Pazartesi günü Anadolu ve Fen Lisesi 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerimizle “İş Yaşamı Gençlerden Ne Bekler? İş Yaşamında Gençleri Ne Bekler?” konulu sunumuyla çevrim içi olarak buluştu.

Seminerde kalkınmış bir toplum olmanın temelinde çalışma ortamını paylaşan iş gören, yönetici, işveren, müşteri ve paydaş bileşenlerinin  mutlu olmasının yattığı üzerinde duruldu. Bu düzen içerisinde yer alacak gençlerin “Ey iş yaşamı ben seni yeneceğim.” derken bir yandan da teknik ana yetkinlikler ile 21. yüzyıl becerilerini çantalarına koyarak yola devam etmelerinin gerekliliğinin altı çizildi. T tipi adı verilen yeni çalışanın hangi özelliklere sahip olması gerektiği anlatıldı. Sığrı, “Yeni çalışandan hem farklı alanlarda bilgi beceri sahibi hem de temel bir alanda derin bilgi ve beceri sahibi olması bekleniyor.  İş yaşamında yer alacak gençlerimizin entelektüel zeka, duygusal zeka, sosyal zeka ve kültürel zeka alanlarını geliştirecek uğraşlar içinde olması gerekiyor.” dedi.

Lise mezunlarında geliştirilmesi gereken yönler ve profesyonel gelişim yol haritası madde madde paylaşılarak üzerinde duruldu. Tek başına diplomanın yeterli olamayacağı dil öğrenme, problem çözme, her an fırsatlara açık olma, staj yapma, mentor bulma, sistemli kitap okuma, gönüllü işlerde çalışma, çeşitli kulüplere üye olma ve yan dal yapma gibi geliştirilmesi gereken noktalar üzerinde duruldu.

 

 Etiketler