7 Aralık 2017
Haberler
Herkes Şiir Yazabilir mi?

Herkes Şiir Yazabilir mi?

6. sınıflarımız Çocuk Kitapları Yazarı ve Şair Mavisel Yener ile konferans salonumuzda söyleşi için buluştuklarında “Herkes şiir yazabilir mi?” sorusuna açıklık getirdiler.

Yazarın “Mavi Zamanlar” ve “Şiir Atölyesi” kitaplarını okuyan öğrencilerimiz, Mavisel Yener’le şairler, şiir ve şiir yazma üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirdiler. Önemli şairlerin şiiri nasıl tanımladıklarıyla başladılar söyleşiye. “Şiir kanatlı sözdür.”, “Şiir çığlıklardır., “Şiir sessiz şarkıdır.” tanımlamaları sonrasında Melih Cevdet Anday’ın “Çıkar yol şiiri tanımlamaktan vazgeçmektir.” cümlesinde karar kıldılar. Şiirde yaratıcı düşünme üzerinde odaklandılar. Herkesin gördüğüne farklı bir gözle bakarak dizelere yansıtmak olarak tanımladıkları şiirde yaratıcı düşünmenin ürünü olan lezzetli şiirlerden örnekler okudular. İmgeler kullanarak duyguları dizelerin arasına saklayarak yazılmış şiirlere ses verdiler.

Son olarak da tabu oyununun en sanatsal halini uyguladılar. Nasıl mı? Batmak ve batış kelimelerini kullanmadan akşamın oluşu, güneşin batışıyla ilgili dizeler düşündüler. Kitap kurdu öğrencilerin birbirinden güzel dizeleri Yener’i de hayrete düşürdü.

Söyleşi sonunda yazar kitaplarını imzaladı.

 Etiketler