11 Aralık 2020
Haberler
Halden Anlayan Ebeveyn Olmak Çok Değerli

Halden Anlayan Ebeveyn Olmak Çok Değerli

Lise velilerimiz 11 Aralık Cuma günü Rehberlik Servisimiz tarafından planlanan  Psikolog Nuray Karataş’ın verdiği “Okul ve YKS Başarısında Ailenin Rolü” konulu çevrim içi seminere katıldılar.

Yaşadığımız bu özel dönemin yarattığı kaos içinde ebeveynlere düşen görevin çocuğu anlamak ve sakinleştirici bir tutum almak olduğunu belirten Karataş, “Veli olarak başarıya odaklanıyor, geçmişten getirdiğimiz isteklerimizi farkında olmadan çocuğumuza dayatabiliyoruz. Büyüme yolculuğu sadece çocuğumuzun yolculuğu olmuyor. Biz de çocuğumuzla birlikte yol alıyoruz. O nedenle bizim iyilik halimiz büyük önem taşıyor. Ebeveynler olarak yapmamız gereken asıl şey çocuğumuzla birlikte düşünmek ve birlikte kakar vermektir.” dedi.

Sözün Celladı Üsluptur

Seminerde, çocuğumuzla iletişimi kurarken uygun üslubu bulmanın önemine değinildi. Herkesin bir öz kimliği ve öğrenme yatkınlığı olduğu, ihtiyaçlarını ve bedeninde olup bitenleri tanımaya çalışan çocuğumuza birlikte karar almak adına soracağımız soruların alacağımız yanıtlardan çok daha değerli olduğu vurgulandı. “Çocukların anne babalarından onay ve sevgi alması çok önemli. Çocuklarınız sevgi, ilgi ve bakım masasından tok kalksın. Hayatta da tok ve kendinden emin yürüsün. Kanaat bildirmektense çocuğunuzu dinlemek, ihtiyaçlarını sormak velhasıl halden anlayan anne baba olmak çok önemli.” diyen Karataş, sınavlara çocukların gireceğini, anne babaların ise sadece refakatçi olduğunun atını çizdi.

Lisedeki ilk yıllarında ebeveyn ile çocukları arasında oluşturulacak bu ılıman iletişim kültürünün öğrenme becerilerini geliştirme, zamanı yönetme ve geleceği planlama sürecine önemli katkılar sunacağına işaret edildi.

12. Sınıfta Sahne Çocuklarımızın Olmalı

Sınav yıllarında ailenin ev düzenini ve sosyal yaşamını çocuğa göre düzenlemesinin çocuğun emeğine verilen değerin göstergesi olduğu belirtildi. Olumsuz motivasyon cümleleri yerine  çocuklarımızın güçlü yanlarına, kapasitelerine seslenme gereğine vurgu yapıldı.

Başarı, Gelecek, Beden ve İlişkiler Ekseni

Yaşamı başarı, gelecek, beden ve ihtiyaç ayakları olan masaya benzeten Karataş, “Yaşamımızda bu dört alandan bir ya da birkaçını ihmal edersek ayakları eksik olan masa gibi hayatımız da sendeler. Çocuklarımız bu özel dönemde başarı ve gelecek boyutundaki alana daha çok enerji veriyorlar. Beden ve ilişkiler alanı ihmal ediliyor. Zaman zaman mola vermek ve bu zaman diliminde ne yapmak istediğini yine çocuğumuza sormak çok yararlı olacaktır.” dedi.

Velilerimizin rehber öğretmenlerimize ilettiği sorulara da yanıt veren Karataş’ın seminer sonunda kurduğu cümleler tüm seminerin özeti gibiydi: “Sınavlara değil aslında yaşama bir çocuk hazırlıyor. Bizler de çocuktuk. En güzel kanıt bizim yaşamımız ve büyüme yolculuğumuzdaki duygularımız. Çocuklarımızla naif ve hassasiyetle ilişki kuralım. Onların varoluşuna saygı gösterelim. Başarılı olduğu için değil, o olduğu için saygı gösterip içselleştirebilirsek çocuğumuz yaşam yolculuğunda daha güçlü olur. Halden anlayan anne babası olan, oluru alınan çocuk teşekkürlerini iletecek bir yol mutlaka bulur.”

 

 Etiketler