10 Mart 2017
Haberler
Hakkıdır Hür Yaşamış Bayrağımın Hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a Tapan, Milletimin İstiklal!

Hakkıdır Hür Yaşamış Bayrağımın Hürriyet; Hakkıdır, Hakk’a Tapan, Milletimin İstiklal!

Milletimizin bağımsızlık yemininin manzum ifadesi olan İstiklal Marşı’mızın kabulünün 96. yıl dönümü nedeniyle düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Günün anlam ve önemini  belirten konuşmasını Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Suna Akgül yaptı. İstiklal Marşı’mızın yazılma sürecini özetleyen öğretmenimiz,  “Mehmet Akif, İstiklal Marşı’nı kahraman ordumuza ithaf etmiştir. Ayrıca ‘bu şiir bana değil, millete aitttir’ diyerek İstiklal Marşı’nı Safahat adlı eserine koymamıştır. Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif olmak üzere, bu vatan uğruna can veren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Mehmet Akif’in söylediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” dedi.

Lise öğrencilerimizden Ece Zengin ve Coşkun Ege Çağlayan’ın başarıyla sunduğu törende  “İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy” adlı belgesel izlendi. “Şanlı Tarihimizin Belgesi İstiklal Marşı” adlı  şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerimize başarı belgeleri okul müdürleri tarafından verildi. Yarışmalarda birinci olan öğrencilerimiz eserlerini seslendirdiler.

Kurtuluş Savaşı’nın kazanılacağına olan inancını, Türk ulusunun bağımsızlığa  bağlılığını en güzel şekilde ifade eden İstiklal Marşı’mızı  ortaokul öğrencilerimiz izleyici koltukları arasından coşkulu bir şekilde seslendirdi. Her kıta bir öğrenci tarafından seslendirildi. Öğrenciler sahnede bir araya gelerek İstiklal Marşı’mızın son kıtasını seslendirerek  Türk bayrağı açtılar.

Vatan ve bayrak sevgisiyle yoğrulan öğrencilerimizin emeği töreni izleyen velilerimizi ve öğretmenlerimizi duygulandırdı.

Şanlı Tarihimizin Belgesi İstiklal Marşı” konulu şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren eserler için tıklayınız.Etiketler