19 Ağustos 2021
Haberler
Güncel Hayatta Anlatım Bozuklukları Semineri

Güncel Hayatta Anlatım Bozuklukları Semineri

“MEV Koleji Ağustos Dönemi Mesleki Çalışma Programı” kapsamında tüm öğretmenlerimiz, 19 Ağustos 2021 tarihinde Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Münire Toygarlar tarafından verilen “Güncel Hayatta Anlatım Bozuklukları” konulu seminere katıldı.

Öğretmenimizin,  anlatım bozukluğunun kaynakları, güncel örnekleriyle anlama ve dil bilgisine dayalı anlatım bozuklukları, anlatım bozukluğu yapmamak için takip edilecek yollar başlıklarıyla özetlediği seminerde, güncel hayatta çok sık karşılaştığımız anlatım bozuklukları dile getirildi. Öğretmenlerimizin katılımıyla kısa bir uygulama yapıldı.

Anlatım bozukluğu yapmamak için olabildiğince kısa cümle kurmak ve gereksiz ifadelerden kaçınmak gerektiğine vurgu yapıldı.  Mantıksal tutarlılığı olan cümle kurmanın yanı sıra yazım ve noktalama kurallarına uymanın önemi üzerinde duruldu. TDK’nin Türkçe sözlüğü ile yazım kılavuzunun rehber alınması gerektiği hatırlatıldı. TDK’nin dijital uygulamalarının bilgisayara ya da telefonlara indirilmesinin büyük ölçüde kolaylık sağladığı anlatıldı.

Semineri Atamızın “Türk dili, dillerin en zenginlerindendir. Yeter ki bu dil bilinçle işlensin.” sözüyle tamamlayan Toygarlar, “Türk dili Atatürk’ün bize bıraktığı en büyük miraslardan biridir. Bu konuda gereken özeni göstermek en çok biz öğretmenlere yakışır.” dedi.

Seminer sonunda Anadolu ve Fen Lisesi Müdürümüz Tülay Yazgan, etkili ve yararlı sunumu için teşekkür ederek öğretmenimize belgesini takdim etti.

 

 

 Etiketler