12 Ekim 2021
Haberler
Geleceğini Tasarlayan Gencin Velisi Olmak

Geleceğini Tasarlayan Gencin Velisi Olmak

Lise Rehberlik Zümremiz tarafından 11 Ekim 2021 tarihinde Anadolu ve Fen Lisesi 9. ve 10. sınıf velilerimize “Geleceğini Tasarlayan Gencin Velisi Olmak” konulu çevrim içi seminer verildi.

Seminerde, Koordinatör Rehber Öğretmenimiz Nazan Eryürek, lise yaşamı boyunca öğrenci- ebeveyn ilişkisindeki doğru bilinen yanlışlara değindi. Velilerimizin gençlerimize yol arkadaşlığı yaptığı bu süreçte gençlerin iyilik halini nelerin belirlediği,  başarısızlık korkusu ve gençlere fazladan yük getiren konuların neler olduğu üzerinde durdu.

Öğrencilerimizin geleceklerinin şekillendiği lise yıllarında velilerimizin gençlerimize nasıl destek olabileceğine ilişkin ipuçları paylaşan Eryürek, “Öncelikle okulları, öğrencilerin sadece akademik olarak geliştiği bir yer olarak görmeyelim. Temel akademik beceri hızının, bireysel farklılıklar içerdiğini unutmayalım. Başarı üzerine yaygın ama yanlış inançlarımızı çocuklarımıza empoze etmeyelim. Çocuklarımıza “iyi değilim” deme hakkını verelim ve çocuklarımızla gündelik konular üzerine sohbet etmek için zaman yaratalım.” dedi.  Anne baba olarak çocuklarımız için ne istediğimizden ziyade  “Çocuğum ne istiyor?, Çocuğumun yapısı neyi istemesini gerektiriyor?” gibi soruların sorulması ve yansız olarak yanıtlanasının ne kadar değerli olduğundan söz etti.

Ardından söz alan Anadolu Lisesi Rehber Öğretmenimiz Nesli Erdoğan, geleceğini tasarlayan gencin rehber öğretmeni olmak konusuna değindi. Lise öğretimi boyunca mesleki, eğitsel ve kişisel gelişim alanlarında öğrencilerimizle yapılacak olan etkinlikler konusunda velilerimize bilgi verdi.

 

 Etiketler