16 Mart 2023
Haberler
Fen Lisesi Öğrencimiz Yağmur Önel’in Projesi TÜBİTAK Türkiye Finalinde Yarışacak

Fen Lisesi Öğrencimiz Yağmur Önel’in Projesi TÜBİTAK Türkiye Finalinde Yarışacak

Fen Lisesi 12-A sınıfı öğrencimiz Yağmur Önel’in hazırladığı, danışmanlığını Bilgisayar Öğretmenimiz Müge Tufan’ın yaptığı “Evsel Organik Atıklardan Güvenli Ev Ortamında Biyogaz Üretimi” adlı proje, 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasının ön değerlendirmesi sonucunda Türkiye finalinde yarışmaya hak kazandı.

TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2204-D Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışmasına bu yıl 1130 proje başvurusu yapıldı. Proje başvuruları görevli akademisyen jüri üyeleri tarafından değerlendirilerek yapılan ön değerlendirme sonucunda 6 alanda toplam 95 proje final yarışmasına katılmaya hak kazandı.

Öğrencimizin bir buçuk yıldır üzerinde çalıştığı proje ekonomik sektörler alanında yarışacak.  Öğrencimiz, projesiyle kentsel katı atık kaynaklı sera gazı salımlarının atmosfere verdiği zararı azaltmak için atıkların depolama sahalarına gitmeden evlerde biyogaz olarak değerlendirilerek hem çevreye verilen zararı azaltmaya hem de haneye ekonomik yarar sağlamaya yönelik güvenli bir çözüm üretmeyi amaçlıyor. Böylelikle hane ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlanması, atmosfere karışması muhtemel atıkların üretim yerinde bertaraf edilmesi ile iklim değişikliğini önlemek bakımından atılan adımın önemli bir parçası olmayı genel hedef olarak belirleyen öğrencimiz,  proje kapsamında ayrıca biyogaz üretimini güvenli koşullarda gerçekleştirmek için yazılım altyapısı olan bir kontrol paneli geliştirerek Arge çalışmalarını da tamamladı.

İYTE Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Alper Bayraktar ve Dr. Mehmet Ali Küçüker, biyogaz deneyinin gerçekleştirilmesi için öğrenci ve danışman öğretmenimize laboratuvar olanaklarını sağlayarak kimyasal deneylerin uygulanması konusunda gerekli desteği verdiler.

10-12 Nisan 2023 tarihleri arasında çevrim içi olarak gerçekleşecek final aşaması proje değerlendirmeleri sonucunda ilk üç dereceye giren proje sahipleri ödüllerini, TEKNOFEST 2023 etkinliğinde alacaklar. Uzun soluklu ve yoğun çaba gerektiren projesini hayata geçiren ve ön elemedeki başarısıyla da bunu kanıtlayan öğrencimizi ve danışmanlığını yürüten öğretmenimizi tebrik ediyor, finalde öğrencimize başarılar diliyoruz.

 

 

 Etiketler