4 Aralık 2017
Haberler
Engelli Farkındalık Merkezi Ziyareti

Engelli Farkındalık Merkezi Ziyareti

Anadolu Lisesi 9-B ve 9-D şubesi  öğrencileri, İzmir Büyükşehir Belediyesinin engellilerin sorunlarına dikkat çekmek, karşılaştıkları sıkıntıları, engelleri, toplumun diğer kesimlerine uygulamalı olarak hissettirmek ve bilinçlendirmek için açtığı “Engelli Farkındalık Merkezi”nde görme, işitme ve ortopedik engelli alanı, tekerlekli sandalye parkuru; otizm labirenti, karanlık ev alanında engellilerin yaşadıklarını deneyimlediler.

Öğretmenleri Nevin Can ve İlknur Saç rehberliğinde öğrencilerimiz, toplumsal yaşam alanlarımızın dizaynında çok da dikkate alınmayan ve bu nedenle evlerine çekilen sosyal hayata karışmada bir çok engelle yüz yüze kalan insanlarımızın yaşadıkları sıkıntıyı deneyimleyerek gördüler.

Türkiye’de ilk olduğu belirtilen ‘Engelli Farkındalık Merkezi Olimpiyat Köyü’nde hizmet veriyor. Yetkililer, tesisin adının “Engelli Farkındalık Merkezi” olmasının nedenini, “Herkesin gördüğü bazı şeylerin hayatımızın içinde olmadığında çok bilmediğimizi fark ediyoruz. Mekan, farklı özellikleri olan bireylerin karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek için planlandı. İçindeki senaryolar, materyeller sürekli değişiyor.” dediler.

Okul Müdürü Tülay Yazgan ise engelli bir yaşam sürmenin zorluklarını öğrencilerimizin fark etmelerini sağlamak amacıyla düzenledikleri bu ziyaretlerle ilgili olarak “Engellilerimiz ile ilgili gerçekleri bu konuda eğitildiğimiz ve kendimizi  sorguladığımız kadar biliyor, farkında oluyoruz. Hele hele engelli insanlarımızın yaşamın bir nebze olsun kolaylaştırmak için öğrencilerimizin nasıl destek olacaklarını ve  nasıl davranacaklarını bilmeleri bizim için çok önemli.” dedi.

Yıl içine yayılacak şekilde tüm Anadolu ve Fen Lisesi  9. sınıflarımız merkezi ziyaret edecek.

 

 

 Etiketler