7 Mart 2017
Haberler
Ebeveyn Ruhuna İyi Gelen Söyleşi

Ebeveyn Ruhuna İyi Gelen Söyleşi

Anne baba olmanın sorumluluğunu omuzlarında hisseden her ebeveynin kendine sorduğu soruları, kafasında büyüttüğü ya da suçluluk duygusuyla kendini yiyip bitirdiği bir çok konuda yalnız olmadığını bilmesi kadar ebeveyn ruhuna iyi gelen bir şey olamaz. Böyle hissetmemize neden olan Psikolojik Danışman Serdar Çankaya, 6 Mart Pazartesi günü “Anne Babalarımız – Biz ve Çocuklarımız” konulu söyleşide velilerimizle bir araya geldi. “Çocuklar makul davranmaz. Bu yüzden çocuktur.  Kaygılı çocuklar onay isteyen davranışlar sergileyebilir. Çocuk yetiştirmek bir noktadan diğerine uzanan bir doğru gibi düz değildir. İnişli, çıkışlıdır. Çocuğun merkeze oturtulduğu, çocuğun patron olduğu ev düzenleri var. Elbette böyle bir düzen kuran anne babalar doğru yolda değil. Çocuklar kural ister. Neyi nasıl yapacağını anlatan yetişkinler ister. Çocuk ne kadar direnç gösterirse göstersin ona sınırlar çizen ve güven duygusu hissettiren anne babalara ihtiyaç duyarlar.”dedi.

İyi anne baba olabilmek için esnek olabilmek, bazen makul olmayana da izin vermek, şefkatli olmak ve beraber aynı frekansta zaman geçirmek gerektiğini belirten Çankaya, “Şahane anne babalar olmak için hedef koymayın. Bu mümkün değil. Ancak, şahane anne baba olma yolunda yürüyün. İleriki yaşlarınızda geriye dönüp baktığınızda çocuklarınızla ilgili çok kötü hatıralarınız olmamasına özen gösterin. Kılavuzunuz bu olursa kolay kolay kaybolmazsınız. Çok ciddi fırtınalarda da ayaklarınız yerden kesilmez. Anne babalık çok özel bir deneyim. Lütfen tadını çıkarın. Çocuğunuza yapacağınız en büyük iyilik de onun ait olduğu yeri bulmasına yardımcı olmaktır.” dedi.

 Çankaya’ya katılımcı veliler adına teşekkür eden Psikolojik Danışmanımız Didem Tekeli çiçek ve belge takdim etti.Etiketler