16 Nisan 2021
Haberler
Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlıkları

Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlıkları

İlkokul velilerimize yönelik düzenlenen rehberlik sohbetleri kapsamında 14 Nisan Çarşamba günü Rehberlik Öğretmenimiz Zeynep Altınkuşlar,  “Çocuklarda Yemek Yeme Alışkanlıkları” konulu çevrim içi seminerde velilerimizle bir araya geldi.

Yemek yeme alışkanlığı kazandırmada ailelere önerilerin verildiği sunumda, ailenin yemek yeme alışkanlıklarının, hoşlandığı ve hoşlanmadığı besinlerin yaşamın ilk yıllarından
ergenlik dönemine kadar çocuk üzerinde etkili olduğu vurgulandı.

Okul öncesi çocuğuna yemeği küçük porsiyonlarda ve sevdiği bir yemeğin yanında küçük bir porsiyonda yeni bir yemeği sunmanın önemine değinildi. Çocuk üstüne ve etrafına döktüğünde olumsuz bir tepki verilmemesi gerektiği belirtildi.

Yemeği reddetme davranışının bazı durumlarda çocuğun anne babasından ihtiyaç duyduğu sevgiyi almanın bir yolu olarak uygulandığından söz edildi. Yemek yemenin oyuna ve ödüle bağlı olmaması ve yemeğin sürekli ekran karşında yenilmemesi gerektiği hatırlatıldı. Ara öğünlerinin miktarının iyi ayarlanması ve miktar konusunda çocuğa güvenilmesi gerektiği anlatıldı.

Altınkuşlar, “Anne babaların yemek konusunda sabırlı olması, baskı yapmaması, farklı yemek türlerini hoş sunumlarla küçük porsiyonlarda sunması önemli. Belirli aralıklarla da olsa tüm aile üyeleriyle birlikte hazırlanan ve birlikte tüketilen güzel sofraların da doğru yemek yeme alışkanlığının oturtulmasında büyük katkısı olmaktadır.” dedi.Etiketler