25 Ekim 2021
Haberler
Çocuğunuzun Beynini Yeniden Programlayın

Çocuğunuzun Beynini Yeniden Programlayın

Rehberlik Zümremiz tarafından 24 Ekim 2021 Pazar günü  ortaokul velilerimize yönelik “Çocuğunuzun Beynini Yeniden Programlayın” konulu  çevirim içi seminer gerçekleştirildi.

Rehberlik Öğretmenimiz Cansu Baran tarafından verilen seminer, “Teknoloji hayatımızın en başköşesindeyken ne yapabiliriz?”, “Bilgisayar oyunları, sosyal medya ve internet olmazsa ne olur?” “Yasaklamalı mı sınırlamalı mı?”, “Bağımlılık ve elektronik ekran sendromu çocuklarımıza ne yapıyor?” sorularına yanıt niteliğindeydi.

Teknolojinin kötüye kullanımının çocukların sinir sisteminde aşırı uyarılmaya neden olduğunu belirten Baran, “Birçok anne baba eğer bağımlılık kriterlerinin bir kısmını karşılıyorsa çocuğunu koruduğunu düşünür. Oysa elektronik ekran sendromu okul, aile ve arkadaş ilişkilerinde pek çok soruna yol açar. Çocuğun uyku ve uyanıklık dengesini bozabilir.” dedi.

Çocuklarımızı pandemi süresinde hayatımızın içine kurulmuş olan teknolojinin, internet ve bilgisayar oyunlarının negatif etkilerinden korumak için altın anahtarları ise dijital okur yazarlık, çocuklarla etkileşimi ve onların internet kullanımındaki ihtiyacı saptamayı öneren Unicef’in 11 tavsiyesi ve yasaklamadan sınırlama olarak sıraladı.

 Etiketler