24 Şubat 2021
Haberler
“Çocuğuma Cinselliği Nasıl Anlatabilirim?”

“Çocuğuma Cinselliği Nasıl Anlatabilirim?”

Farklı konulara değinen ilkokul velilerimize yönelik düzenlediğimiz rehberlik sohbetlerimiz devam ediyor. Bu kapsamda 24 Şubat Çarşamba günü Rehberlik Öğretmenimiz Ece Özkızılcık,  “Çocuğuma Cinselliği Nasıl Anlatabilirim?” konulu çevrim içi seminerde velilerimizle bir araya geldi.

“Çocuklarımızın büyümesi,  gelişmesi bizler için sevindiricidir. Onlara doğru bilgi vererek geleceğe hazırlamak hepimiz için önemlidir. Bebeklikten ergenliğe uzanan bu serüvende çocuklarımızın doğru cinsel eğitimi almaları onları geleceğin sağlıklı bireylerine dönüştürür.” diyen Özkızılcık, cinselliğin kişinin fiziksel yapısını, kendisi ile ilgili yargılarını, seçimlerini, diğerleri ile ilgili  neler düşündüğünü ve tüm bunların yaşadığı çevre içerisinde ne anlama geldiği gibi birçok alanı kapsadığını belirtti.

Çocuklar için cinsellik hakkında bilgi edinmenin önemli olduğundan söz eden Özkızılcık, “Çocukların kendilerini sağlıklı olarak tanımlayabilmek için kız ya da erkek olmanın değerli olduğunu bilmeye ihtiyaçları vardır. Ebeveynler çocuklarıyla vücutları ve cinsellikleri hakkında duygu ve davranışlarını konuştukları zaman, cinselliğin ebeveynleri ile konuşulabilecek bir konu olduğu öğrenirler.” dedi.

Seminerde cinselliğin çocuğa ebeveynleri tarafından hangi yaş döneminde nasıl ve ne kadar anlatılacağı konusunda bilgi verildi. Anne babalara konu ile ilgili kaynak kitap ve film tavsiyeleri verildi. Velilerimizin soruları yanıtlandı.

 Etiketler