Biyoloji Alanındaki Projemiz TÜBİTAK Ege Bölge Birincisi Oldu

Biyoloji Alanındaki Projemiz TÜBİTAK Ege Bölge Birincisi Oldu

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığının düzenlendiği “53. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri İzmir Bölge Yarışması”nda Fen 11-A sınıfı öğrencimiz Ada Demir’in Biyoloji Öğretmenimiz Sibel Hıdır danışmanlığında hazırladığı “Askorbik Asit Salımı Yapan Bitki Kökenli Biyoaktif ve Erişilebilir Maliyetli Yara Örtüsü Geliştirilmesi” adlı projesi bölge finallerinde birinci olarak Türkiye finallerinde okulumuzu temsil etmeye hakkı kazandı.

İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Denizli ve Uşak’tan taplam 1165 projenin başvuru yaptığı bölge yarışmasına ön değerlendirme sonucu 102 proje sergilenmek üzere davet edildi.  14-17 Mart 2022 tarihleri arasında Ege Üniversitesi 50. Yıl Spor Salonunda gerçekleştirilen proje sergisi ve yarışmasında 15 projenin yarıştığı Biyoloji branşında birinci olmayı başaran öğrencimiz, ürettiği projeyle bitki dokularından yara iyileşmesini hızlandırıcı, düşük maliyetli, biyoaktif yara örtülerinin geliştirilmesini hedefliyordu.

Anadolu ve Fen Lisesi Müdürümüz Tülay Yazgan, “Aklı ve bilimi rehber kabul eden okulumuzda öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin emeklerinin böylesine önemli bir başarıyla taçlanması hepimizi gururlandırıyor. Öğrencimizi ve ona danışmanlık yapan öğretmenimizi kutluyorum.” dedi.

 Etiketler