11 Kasım 2021
Haberler
Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk

Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk

Sosyal Bilgiler Zümremiz, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Haftası kapsamında Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu Kurucusu, Tarih Öğretmeni ve Yaratıcı Drama Eğitmeni Pınar Sözer Tonga’nın rehberliğinde 7. sınıf öğrencilerimize yönelik “10 Kasım Atölyesi” düzenledi.
10 Kasım 2021 Çarşamba günü okulumuz konferans salonunda her şubemiz için bir ders saati ayrılarak gerçekleştirilen atölye çalışmasında, Ata’mızın çok bilinmeyen yönlerine değinildi. Onun asker, devlet adamı, başöğretmen sıfatlarının yanı sıra  sanatçı, sosyal antropolog, arkeolog ve itibar yöneticiliği yönleri, Atatürk üzerine yazılan kitaplardan alıntılar yapılarak anlatıldı.
Öğrencilerimiz, cumhuriyetin ilanından iki buçuk ay sonra Türk sporcuların olimpiyatlara katılabildiğini, okullarında sporu zorunlu ders yapan ilk liderin Atatürk olduğunu, “Ben Bir İnkılâp Çocuğuyum” adlı film senaryosu yazdığını,  Cumhuriyetin ilk halkla ilişkiler çalışması olan gittiği her limanda yeni Türkiye Cumhuriyeti’ni tüm yönleriyle tanıtan “Karadeniz Gemisi” fikrini uygulamaya koyduğunu öğrendiler.
Atölye çalışmasının sonunda zeybek figürlerini öğrenen öğrencilerimiz, Ata’mızın 2 Şubat 1938 de Bursa’da oynadığı son zeybek dansını sahnede icra ettiler.  Onu ağlayarak değil, anlayarak anmanın ne denli önemli olduğunu kavradılar.


Etiketler