29 Şubat 2020
Haberler
“Başarılı Bir Kariyer için İyi Bir Başlangıç: Lise Seçimi”

“Başarılı Bir Kariyer için İyi Bir Başlangıç: Lise Seçimi”

Yoğun bir katılımla gerçekleşen “8. Sınıflar Bursluluk Sınavı” tamamlandı. Öğrenciler sınıftayken veliler de  Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan ve Müdür Yardımcısı Nabi İnanır tarafından verilen “Başarılı Bir Kariyer için İyi Bir Başlangıç: Lise Seçimi” konulu seminere katıldılar.

Çocuklarının kendileri için en doğru mesleğe yönelmelerinde önemli bir etkisi olan lise seçim aşamasında velilerin kendilerine hangi soruları sorması gerektiği ile ilgili bilgi veren Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan, velilerin herhangi bir okulu gidip incelemeden önce  okuldan beklentilerini somutlaştırması gerektiğinin altını çizdi. “Bizler anne baba olarak çocuğumuzun yoldaşıyız. Hayatının sorumluluğunu alamayız. Biz onların eğitim sürecine eşlik ederiz. Karar verici değiliz. ” dedi.

Yeni dünyanın yeni ihtiyaçları olduğunu,  çocuklarımızın henüz adları çok anılmayan meslekleri icra edeceklerini belirten Yazgan,  “İyi bir liseden mezun olmak kişinin geleceğinde büyük önem taşır. Lise seçiminde odak noktanız çocuğunuz olsun. Çocuğunuzun ilgi istek ve yeterliliklerini objektif olarak değerlendirin.” tavsiyesinde bulundu.

Sunumda Anadolu ve Fen Lisesi 9. sınıflarında okutulan ortak ve seçmeli dersler hakkında bilgi verildi. Anadolu ve Fen Lisesi müfredatındaki farklılıklar anlatıldı. Okulumuzun sunduğu farklı burs olanaklarından söz edildi. Anadolu Lisemizde dört, Fen Lisemizde iki sınıf açılacağı ve yönetmelikler gereği sınıf mevcudunun da yirmi dördü geçemeyeceği belirtildi. Müdür Yardımcısı Nabi İnanır da  yüksek öğretime yerleşen mezunlarımızın üniversite başarı oranlarını katılımcılarla paylaştı.  Okulumuzda uygulanan bilimsel çalışmalar, destekleyici akademik çalışmalar ile  Kanada eğitim programı ile ilgili bilgi verdi. Sosyal etkinlikler ve kulüp faaliyetleri ile ilgili Anadolu Lisesi Kısa Film Kulübünün hazırladığı kısa film izletildi.

Son olarak da hayatı boyunca türlü zorluklar içinde yoğrularak “Atatürk” olan Mustafa Kemal’in çizdiği yoldan ayrılmayan öğrenciler yetiştirme hedefiyle yola çıkan MEV Kolejinin  her öğrenciyi farklı bir değer olarak kabul ettiği, içinde karşılıklı sevgi ve saygı temelinde öğrencilere kendi yollarını çizmeleri için yol gösteren birçok değerli öğretmenin bulunduğu bir kurum olduğunun altı çizildi.

 Etiketler