29 Aralık 2020
Haberler
Bağlanmanın Çözümlemesi

Bağlanmanın Çözümlemesi

Rehberlik Zümremiz tarafından planlanan hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında 28 Aralık Pazartesi günü tüm öğretmenlerimize zoom meeting uygulaması üzerinden “Bağlanmanın Çözümlemesi” konulu seminer verildi. İlkokul Rehber Öğretmenimiz Zeynep Altınkuşlar tarafından verilen seminerde bağlanma, bebeklik döneminde geliştirilen ve sonrasında bireyin hayatı boyunca sürdüreceği sosyal ilişkiler üzerinde etki sahibi olan bir kavram ve bir bireyin kendisi için önemli olan diğer bireylere karşı hissettiği güçlü bir duygusal bağ olarak tanımlandı.

Bebeklik döneminde temel bakım veren figüre yönelik olarak geliştirilen bağlanma stilinin, çocukluk, ergenlik ve yetişkinlik döneminde kurulan romantik ilişkileri; sosyal ilişkileri; sosyal hayatın sağlıklı sürdürülmesi üzerinde etkili olduğu anlatıldı.

Bağın doğru kurulmasının, çocuğun ilerideki hayatında karşılaşacağı zorluklara göğüs gerebilmesine, çocuğun güvenli bir temel oluşturmasına ve etrafını korkusuz keşfetmesine yardımcı olacağını belirten Altınkuşlar, bağlanma türleri hakkında bilgi verdi. Güvensiz bağlama biçimlerinin zamanla değişebileceğini ancak öncelikli şartın kişinin bu  bağlanma problemini kabul etmesi olduğunun altını çizdi.

Altınkuşlar, “Çocuğun sosyal-duygusal esenliği, okul başarısında çok önemlidir. Sosyal-duygusal esenliğin temelinde ise “bağlanma” yer almaktadır. Bu nedenle öğretmenler olarak bizler, okul öncesinden liseye kadar “bağın” öğrencilerini nasıl etkilediğini birçok kez deneyimlemiştir. Sınıfta öğrenci ve öğretmen arasında oluşan güvenli bağ, çocuğun okul başarısına olumlu şekilde yansır.” dedi.

 Etiketler