15 Mart 2022
Haberler
Akıl Terine ve Fikre Göç Vaktidir

Akıl Terine ve Fikre Göç Vaktidir

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Baran,  15 Mart 2022 Salı günü “Geçmişten Geleceğe Bilginin Gücü” adlı konferansta öğrencilerimizle bir araya geldi. Lise Fen Bilimleri Zümremiz tarafından planlanan, Anadolu ve Fen Lisesi 11, 12. sınıflarımızın izlediği konferansta bilimin ne, niçin ve nasıl sorularıyla şekillendiğini belirten Baran, isimlendiremeyeceğimiz ölçüde değişken bir çağda yaşadığımıza vurgu yaptı.

“Ülkelerin hacim ve nüfuslarının anlamını yitirdiğini, alın terinin, bilgiye ve akıl terine yenildiği bir dönemde yaşıyoruz. Akıl edenin daha kıymetli olduğu bu dönemde acilen akıl terine ve fikre göç etmek gerekir.”  diyen Baran, yaptığı kök hücre deneylerinden örnekler verdi.  Dünyada yaşayan gelmiş geçmiş en güçlü canlılar olan dinozorların yok olduğunu ancak oldukça zayıf olan karıncaların her yerde olduğuna dikkat çekerek adaptasyonunun önemini vurgulayan Baran, “Akıllı insan değişim ve dönüşümü görerek ayak uydurur, daha akıllı insan ise değişimin öncüsü olur. Değişimi yönetemeyen yok olur.” dedi.

Öğrencilerimize güç veren konuşmasında gençlere sınırın ötesine geçmeli, geminizi güvenli limanlardan çıkarmalısınız.  Ya kimsenin akıl edemediğini akıl etmeli ya da kimsenin cesaret edemediğine cesaret etmeli, cesur, girişken ve korkusuz olmalısınız tavsiyelerinde bulundu.

Öğrencilerini dünya vatandaşı olarak yetiştirme ülküsüyle 30 yıllık bir üniversite olan İYTE’nin 200 öğretim görevlisiyle  ülkemizin en iyi dördüncü üniversitesi olduğunu belirten  Baran, üniversitesinde girişimci ve bir fikri olan bunu uygulamaya koymak isteyen öğrencilere sunulan olanaklardan söz etti.

Baran, son olarak öğrencilerimize “Bu ülkenin sizden daha büyük serveti yok. Ne yer altındaki ne yer üstündeki servetleri sizden daha değerli değil. Siz ne kadar iyi yetişirseniz ülkemiz o kadar güzel bir yer olacak.” diyerek seslendi.

Okul Koordinatör Müdürümüz Murat Zorluer,  “İzmir’imizde  böylesine önemli değerli bir eğitim kurumunun olması sadece bizim için değil ülkemiz için büyük bir kazançtır. Başta Sayın Baran’a ve İYTE’nin değerli hocalarına teşekkürlerimi sunuyorum.” diyerek  teşekkür belgesini ve fidan bağış belgesini takdim etti.

 

 Etiketler