6 Aralık 2022
Haberler
7. Sınıflarımız “Somut Olmayan Kültürel Mirasımız Nazar Boncuğu” Konulu Atölye Çalışmasına Katıldı

7. Sınıflarımız “Somut Olmayan Kültürel Mirasımız Nazar Boncuğu” Konulu Atölye Çalışmasına Katıldı

7. sınıf öğrencilerimiz, Sosyal Bilgiler Zümremiz ve UNESCO Kulübü işbirliği ile düzenlenen “Somut Olmayan Kültürel Mirasımız Nazar Boncuğu” temalı atölye çalışmasına katıldı.

Sihirli Tarih Eğitim Organizasyonu Kurucusu, Tarih Öğretmeni ve Yaratıcı Drama Eğitmeni Pınar Sözer Tonga’nın rehberliğinde 5 Aralık 2022 Pazartesi günü her şubemiz için bir ders saati ayrılarak gerçekleştirilen  atölye çalışmalarından birine Erasmus + KA122 SCH kapsamında okulumuzda bulunan Macaristan Pétervására Tamási Áron Általános Iskola Okulu öğretmenleri de katıldı.

Nazar boncuğunun tarihi, neden ve nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bilgilendirmeden sonra öğrencilerimiz küçük gruplara ayrıldı. Kendilerine verilen bilgi ve malzemeleri kullanarak nazar boncuğunu konu alan küçük drama çalışmaları hazırlayarak arkadaşlarına sundular. Öğrencilerimiz bu atölye çalışmasıyla 2008 yılında somut olmayan kültürel miras unsuru olarak Türkiye envanterine kaydolan nazar boncuğunun İzmir’in Menderes ve Kemalpaşa’da bulunan bir çeşit çamurdan boncuk ocaklarında geleneksel olarak üretildiğini öğrendiler. Bugün Menderes Görece’nin nazar boncuğu coğrafi işaret tescili aldığını, bugün bütün dünyada Türk boncuğu diye bilinen boncuğun binlerce yıllık geçmişe dayanan Doğu Akdeniz cam sanatının son temsilcilerinin nazar boncuğu tasarımı yapan ustalar olduğu bilgisini edindiler.

 

 Etiketler