4 Eylül 2020
Haberler
7. Sınıf Velilerimize “Uzaktan Eğitim, Yakından Destek” Semineri Verildi

7. Sınıf Velilerimize “Uzaktan Eğitim, Yakından Destek” Semineri Verildi

Ortaokul Rehberlik Öğretmenimiz Cansu Baran tarafından 7. sınıf velilerimize çevrim içi olarak “Uzaktan Eğitim, Yakından Destek” konulu seminer verildi.  Seminerin ilk kısmında 7. Sınıflar Müdür Yardımcısı Belgin Şanlıtürk, idari bilgilendirme yaptı. Çevrim içi dersler ile ilgili kurallardan söz etti. 7-21 Eylül arasında 6 saatlik eğitim programı uygulanacağını belirtti.

7-8. Sınıflar Rehber Öğretmeni Cansu Baran, anne babaların çocuklarının pandemi sürecini  sağlıklı bir şekilde yönetmelerine nasıl destek olabileceklerine değindi. Uzaktan eğitim sürecinin yakından destekle nasıl daha iyi yönetilebileceği konusunda ipuçları verdi. Yakından destek söz konusu olduğunda öğretmenlerimiz kadar anne baba tutumlarının da büyük önem taşıdığının altını çizdi.

Sağlık kavramının bu dönemde, doğal olarak her zamankinden daha çok ön planda kabul gördüğünden söz ederek bu dönemde veli olarak sorumluluklarımıza değindi. Çevrim içi derslerin bu süreci yönetmede önemli bir yeri olduğundan söz etti. ” Bu dönemde veli olarak önemli sorumluluklarımızdan biri öğrenmeye devam etmek. Çocuklarımızın da en önemli sorumluluğu öğrenmek. Öğrenmek, yaşama tutunmak için bizi dayanıklı kılan önemli bir kavram. Bu süreçte çok alışık olduğumuz sistemi durdurup tamamen değiştirip başka araçlarla bu süreci yönetmek durumunda kaldık. Çocuklarımız için bu süreç inişli çıkışlı bir durum olsa da onların her şey normale döndüğünde yeniden bağlanmaya ve ısınmaya ihtiyaçları olacak. Ekran karşında bile olsa birbirleriyle ve öğretmenleriyle iletişim kurmaları onların bu süreci daha iyi yönetmelerine yardımcı oluyor.” dedi.

Pandemi süreci uzar ve öğrencilerimiz eğitim süreçlerini çevrim içi olarak devam ettirmek durumunda kalırlarsa dönemin başında yaşadıkları  kaygı süreciyle tekrar yüz yüze kaldıklarında onların bu durumla başa çıkabilmelerine velilerimizin nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin paylaşımlarda bulundu. Bu süreçte çocuklarımıza güvenmenin, onları dinlemenin, onlara alan açmanın ve sorumluluklarını yerine getirmelerine yardımcı olacak olumlama cümlelerinin, onları sosyal ortamlardaki kaos yaratacak haberlerden uzak tutmanın önemine değindi.

Uzaktan eğitim sürecinde özellikle çalışan anne babaların yaşadığı çocuğum eksik kalacak mı kaygılarına da yer veren sunumunda Baran, “Çocuklarınıza görevlerinin başında olaması gerektiği konusunda ve kaynaklara ulaşmada destek verin. Biraz daha esnek bir bakış açısı geliştirin. süreç daha fazla ekran karşısında zaman geçirmelerini gerektiriyor,  ekran başında kalma süresi konusunda karar ortak karar verin. Olumlu yönlerini destekleyerek,  baskı yapmadan yapıcı konuşmalarla destekleyin. Bozulan ilişkiyi düzeltmek zor, ama kaçırılan dersin telafisi kolay.” dedi.

 

 

 Etiketler