13 Ekim 2023
Haberler
5. Sınıf Öğrencilerimize “Afet Farkındalık Eğitimi” Verildi

5. Sınıf Öğrencilerimize “Afet Farkındalık Eğitimi” Verildi

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun onayı ile toplumu afet riskine karşı önlem almaları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 13 Ekim günü “Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Günü” olarak anılmaktadır.

Bu kapsamda Ortaokul Sosyal Bilgiler Öğretmenimiz Mine Aygül tarafından 5. sınıf öğrencilerimize “Afet Farkındalık Eğitimi” verildi. 13 Ekim Cuma günü okulumuz konferans salonunda gerçekleştirilen sunumda afet, toplumun tamamı ya da bir kesimi için fiziksel, ekonomik, sosyal kayıplara neden olan normal hayatı durduran veya kesintiye uğratan, baş etme kapasitemizin yeterli olmadığı doğa, teknoloji veya insan kaynaklı olaylar olarak tanımlandı.

Bir olayın kendisinin değil, doğurduğu sonucun afet olduğu vurgulayan Aygül, ülkemiz ile ilimiz özelinde afet ve acil durum oluşturabilecek  deprem, orman yangını, sel, taşkınlar ile heyelan, çığ tehlikeleri ve bu tehlikelerden nasıl korunabileceğimiz konusunda farkındalık yarattı.

İlimiz özelinde daha çok deprem tehlikesi üzerinde duruldu. Deprem öncesi, sırası ve sonrasında neler yapılması gerektiği ile deprem sırasında “çök, kapan ve tutun” tekniğinin doğru uygulanmasının önemi üzerinde duruldu. “Çök, kapan, tutun” tekniğinin uygulaması yapıldı. Sunumda öğrencilerimize bilgi güçtür, afetlere karşı ne kadar hazırlıklı olursak, kapasitemizi attırarak tehlikenin riske dönüşmesini engelleyebiliriz mesajı verildi.Etiketler