26 Mart 2021
Haberler
Mezunumuz Onur Alakavuklar ile Müzik Sevgimizi Kabarttık

Mezunumuz Onur Alakavuklar ile Müzik Sevgimizi Kabarttık

Müzik Zümremiz düzenlediği çevrim içi etkinliklerle öğrencilerimizi bir araya getiriyor. Müzik alanında kariyer yapmış, geçmişte öğrencilerimizle aynı sıraları paylaşmış değerli mezunlarımızla öğrencilerimizi buluşturuyor.

15 Mart Pazartesi akşamı çevrim içi olarak gerçekleşen  “Ritim Terapi” etkinliğinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerimiz poşet, kova, leğen, tahta kaşık ve vileda sopası gibi malzemelerle çalıştı. Müzik Öğretmenlerimiz Seher Savaşkol ve Tenay Çiğdem rehberliğinde gerçekleşen fiziki ve zihni koordinasyon için başarılı bir düzenleyici olan ritim çalışmasıyla öğrencilerimizin koordinasyonu ve takım çalışmasına yatkınlıkları arttırılmaya çalışıldı.

23 Mart Salı günü ise geçmişte okulumuz sahnesinde gitar solosunu dinlediğimiz, bugün dünya sahnesinde yer alan mezunumuz Gitarist Onur Alakavuklar ile müziğin evrensel dünyası ve enstrümanlar üzerine söyleştik. Mezunumuzun okulumuzda sahne aldığı dönemlerden fotoğraflarla hazırlanan sunumla başlayan ve Müzik Öğretmenimiz Tenay Çiğdem’in moderatörlüğünü yaptığı etkinlikte müzik yolculuğundan, aldığı eğitimlerden söz eden Alakavuklar, öğrencilerimizi yüreklendirdi.

“Enstrüman ve müzik üzerine bir yaşam inşa etmek aslında hem çok güzel hem de bir yolculuk. Ancak, duygularını notalara dökmek ve sahnede tüm insanlara duygularınızın geçtiğini görmek çok özel bir durum. Ben de müzik sevdamı fark eden beni yüreklendiren öncelikle aileme ve elbette değerli öğretmenlerime çok şey borçluyum. Sizler de eğer istekliyseniz bu isteğinizde ısrarcı olun. Müzik hayatınızın için de her zaman olmalı. İyi bir müzisyen olmaktan çok iyi bir müzik dinleyicisi olmanın önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi. Müzik tutkunu öğrencilerimizin anne babalarına da seslenen Alakavuklar, “Çocuğunuzun yeteneklerini objektif olarak değerlendirin. Onlara fırsatlar sunun ve onları yüreklendirin.” dedi.

Öğrencilerimize gitarıyla bir parçayı farklı duygu durumlarına göre değişen ezgilerde icra eden mezunumuz, çok sevdiği okulunun öğrencileriyle buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Söyleşi sonunda öğrencilerimizin sorularını yanıtladı. Türkiye’ye geldiğinde vereceği konserde öğrencilerimizle yüz yüze buluşmaya söz verdi.

2009 yılında Yaşar Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümüne tam burslu olarak kabul edilen öğrenciyken İtalya’nın Padova kentindeki ‘Cesare Pollini’ Konservatuarı’nda bir yıl eğitim gören Alakavuklar, mezuniyetinin ardından Texas State Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2019 yılında Indiana Üniversitesi Gitar Yarışması Gençler Kategorisi’nde jürilik de yapan Onur Alakavuklar’ın ödülleri de bulunuyor. 2020 Mayıs ayında, müzik eğitimi yan dalını ve Türkiye’de yaşamış yabancı müzisyenlerin Türk ve dünya müziğine katkıları konulu tezi ile de doktorasını tamamlayan Alakavuklar, müzik yaşamını ABD’de sürdürüyor.

 Etiketler