30 Aralık 2020
Haberler
2020 Yılının Son Rehberlik Sohbeti “Hayata Pozitif Bakabilmek”ti

2020 Yılının Son Rehberlik Sohbeti “Hayata Pozitif Bakabilmek”ti

İlkokul Rehberlik Sohbetlerimiz, velilerimizin katılımıyla amacına ulaşıyor. Aynı zorlu süreci paylaştığımız velilerimize yalnız olmadıklarını hissettirmek, farklı konularda bilgi aktarmak ve zaman zaman duygu paylaşımlarına da olanak tanımak amacıyla gerçekleştiriyoruz sohbetlerimizi.

2020 yılının son paylaşım sohbeti 30 Aralık Çarşamba günü gerçekleşti.  İlkokul Rehber Öğretmenimiz  Psikolog Müride Gelici “Hayata Pozitif Bakabilmek” konulu sohbetinde kronik olarak bardağın boş tarafını görmenin hem fiziksel hem de zihinsel açıdan zararlı ve hayatın kaçınılmaz zorlukları karşısında kendimizi toparlamamıza engel olacağından bahsetti.  “Hayata pozitif bakmaya başladığımız anda karşımıza çıkan fırsatları daha iyi görmeye başlayabilir ve gerçek potansiyelimizi ortaya çıkarabiliriz. Pozitif düşünen insanlar daha mutlu; mutlu insanlar da hayatta daha başarılı olurlar.” dedi.

İlkokul Rehber Öğretmenimiz Zeynep Altınkuşlar’ın sohbet konusu ise ‘’Çocuklarda Korkular’’ idi.  2 Aralık 2020 tarihinde gerçekleşen sohbette korkuyu tanımlamak ile başlayarak bebeklik, çocukluk, ergenlik korkuları hakkında bilgiler verildi. Yaş dönemlerine göre sık görülen korkular nelerdir? Anne-baba olarak bizlerin de korkuları var mıdır? Kendi korku ve kaygılarımızı çocuklarımıza yansıtır mıyız? Bununla ilgili nasıl bir yol haritası izlemeliyiz? sorularına yanıt arandı. Korkunun ve  kaygının ortadan kaldırılabileceği, anne -babalara bu konuda nasıl bir yol haritası izlemeleri gerektiği üzerinde duruldu.

4 Kasım 2020 tarihinde İlkokul Rehber Öğretmenimiz Ece Özkızılcık’ın gerçekleştirdiği paylaşım sohbetinin konusu “Verimli Ders Çalışmak” idi. Etkili ve verimli ders çalışmanın bir öğrenciyi başarıya götürecek en önemli faktörlerden biri olduğundan söz eden Özkızılcık, herkesin verimli çalışma şeklinin kendisine özgü olmasından hareketle pandemi günlerinde evde gölge öğretmen rolünü üstlenen anne babalarımıza sarsılan bir disiplini yeniden oluşturma ve yepyeni bir başlangıç yababilme konusunda ipuçları verdi.

Rehberlik sohbetlerimiz, velilerimizin katılımıyla farklı konu başlıklarında 2021 yılında da devem edecek.

 

 Etiketler