26 Aralık 2017
Haberler
Hizmet içi Eğitim Seminerlerimiz Devam Ediyor

Hizmet içi Eğitim Seminerlerimiz Devam Ediyor

Psikolog Sinem Çatalyürek, hizmet içi eğitim seminerleri kapsamında okulumuz öğretmenlerine “İlişkiler” konulu bir konferans verdi.  “İnsan, var oluşunun bir gereği olarak fark edilmek ister. Fark edilmek, varlığımızı pekiştirir. Fark edilmemek ise neredeyse yoklukla eşdeğerdir. Bu yüzden de çok acıdır. İşte bu acı ile yüzleşmek istemeyen bireyler var olduğunu göstermek ister.” diyen Çatalyürek, çocukların sınıf içindeki davranışlarından onların fark edilmek ile ilgili isteklerini görüp anlamak gerektiğinden,  varoluştan çok çocukların yaptıkları davranışlar üzerine olumlu ya da olumsuz geri dönüt vermenin onları geliştireceğinden söz etti.

Bir insana verebilecek en büyük cezanın onu yok saymak ya da varoluşu, karakteri  ile ilgili olumsuz geri bildirimlerde bulunmak olduğunun altını çizdi. “Seni doğuracağıma taş doğursaydım.” diyen bir anne ile ‘Senden bütün ümidimi kestim.” diyen bir öğretmenin çocukta tahmin edilemeyecek kadar büyük yaralar açabileceğini belirtti. Tam tersi ‘Aslansın, kaplansın. Başaramayacağın bir şey yok.” diyen bir ebeveyn ya da öğretmenin verdiği bu geri dönütünün olumlu olduğunu ancak bireyin gelişimine katkıda bulunmayacağını yaşamdan örneklerle açıkladı.

Öğretmenlerimizin ilgiyle dinlediği Çatalyürek,  sadece çocukların değil yetişkinlerin birbirleri arasındaki iletişimler de farkında olarak ya da olmayarak başvurdukları “oyunlara” da değindi. Olası  oyun yaklaşım örnekleri  üzerinden giderek izlenmesi gereken en doğru tutumlar konusunda küçük ipuçları verdi.

Çatalyürek’e sunum sonrasında teşekkür belgesini ve çiçeğini Koordinatör Müdür Murat Zorluer ve Anadolu Fen Lisesi Müdürü Tülay Yazgan verdi.

 

 

 Etiketler