28 Kasım 2023
Haberler
11. Sınıf Öğrencilerimize “Test Çözme Teknikleri” Anlatıldı

11. Sınıf Öğrencilerimize “Test Çözme Teknikleri” Anlatıldı

Anadolu ve Fen Lisesi 11. sınıf öğrencilerimiz, İstanbul Okan Üniversitesi Eğitim Danışmanı Seçil Kaya tarafından verilen “Test Çözme Teknikleri” konulu konferansa katıldılar. Sunumuna mizaç tiplerini anlatarak başlayan konuğumuz; kişinin mizacının, seçeceği mesleği başarılı bir şekilde icra etmesinde çok önemli bir payı olduğunu vurguladı.  “İyi meslek, kötü meslek yoktur. Mesleğini iyi yapan ya da yapamayan kişiler vardır.” diyen Kaya, yetenekleri ve karakteri ile örtüşen bir meslek seçimi yapan kişinin hayatı boyunca hem daha mutlu hem de daha başarılı olacağının altını çizdi.

Meslek seçimi yolundaki en önemli sınav olan YKS sürecinde ise test çözme deneyiminin, sınav sonucunu önemli ölçüde etkilediği vurgulandı.  Öğrencinin bilgi eksiği kalmamasının, edinilen bilgiye farklı bakış açısıyla bakabilecek ölçüde farklı soru tarzlarına aşina olmasının ve hızının önemli olduğu belirtildi. Her gün belirli ölçüde paragraf soruları çözmenin ve deneme sınavlarına katılmanın, yanlış yanıtlanan sorularla ilgili bir soru arşivi tutularak belirli aralıklarla yapılamayan soruları tekrar etmenin önemi anlatıldı. Turlama tekniğine de değinen Kaya, soruyla inatlaşmamak gerektiğini anımsattı.  Sınavda farklı zorluk derecesinde sorular olduğu için bir soruyla inatlaşarak zaman kaybetmenin öğrencinin kolay soruları görmesini engellediğini belirterek sınav rutini oluşturmanın ve oturtmanın gereğine değindi.

Öğrencilerimizin merak ettiği soruları yanıtlayan konuğumuz öğrencilerimize başarı dileklerini ileterek sunumunu noktaladı.Etiketler