28 Ekim 2020
Duyurular
Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Safran’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Milli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Safran’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı

Adaleti, asaleti ve cesaretiyle dünyanın dört bir yanında tarih boyunca iz bırakan aziz milletimiz, karşılaştığı zorlukların üstesinde de yine asırlara örnek olacak kahramanlıklarla gelmiştir. Bundan bir asır önce işgal edilen vatanımızı müdafaa etmek için Aziz milletimizin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde ve içinde bulunduğu tüm imkânsızlıklara rağmen malıyla, kanıyla, canıyla onlarca cephede başlattığı bağımsızlık mücadelesi, bugün imkânsız gibi görünen kahramanlıklarla 30 Ağustos’ta ‘Büyük Zafer’e dönüşmüştür.

Bu zafer tüm dünyaya Anadolu’nun Türk yurdu olduğunu ve sonsuza kadar böyle kalacağını ilân etmekle kalmamış, aynı zamanda; Türk Milleti’nin esareti asla kabul etmeyen, yüksek karakterine işlemiş mukaddesatı uğruna mücadele etmeyi en büyük şeref sayan bir millet olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu zaferin ardından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet, bu topyekûn mücadeleyle bağımsızlığımızı taçlandıran en büyük miras olarak şanlı tarihimizde yerini almıştır.

“Çağdaş medeniyetler seviyesinin de üstünde lider ülke olma” vizyonuyla 100. Yılını kutlamaya hazırlandığımız Cumhuriyetimiz, demokrasisi, hukuk devleti normları, insan hak ve hürriyetleri, ekonomisi, sanayisi ve nitelikli eğitim almış genç işgücü potansiyeliyle her bakımından müreffeh bir ülke olmak yolunda kararlı adımlarla kutlu yürüyüşünü sürdürmektedir. Cumhuriyetimizin değerlerini, demokrasiyle taçlandırma başarısı gösteren ülkemiz, barışı esas alan dış politikasıyla, köklü tarihi geçmişi, zengin kültürü ve jeopolitik konumuyla bölgemizin ve dünyanın parlayan yıldızı haline gelmiştir.

Aziz şehitlerimizin kanlarıyla ve milletimizin büyük fedakârlıklarla kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin önünde uzanan bu aydınlık yolda; birlik ve beraberlik duygularını pekiştirerek ortak değerlerimiz etrafında kenetlenmek, her daim milletimizin ve devletimizin huzur ve refahı için çalışarak Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak, bu cennet vatanda yaşayan herkesin düne, bugüne ve yarına karşı en büyük sorumluluğudur.

Bu vesileyle, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, Millî Mücadelenin bütün kahramanlarını, geçmişten günümüze vatan uğruna canını feda eden şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, büyük Milletimizin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.

Prof. Dr. Mustafa Safran

Milli Eğitim Vakfı

Yönetim Kurulu Başkanı

 Etiketler