16 Ağustos 2018
Duyurular
Acı Kaybımız

Acı Kaybımız

Ülkemizin eğitimine, aydınlık yarınlarına katkı sağlamak amacıyla hayatını vakfeden duayen eğitimci, örnek insan Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın İhsan Özçukurlu’yu kaybetmenin derin kederini yaşamaktayız.

11 Ağustos’ta geçirdiği kalp krizinin ardından kaldırıldığı İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşam savaşını kaybeden değerli büyüğümüz, saygıdeğer Merkez Yönetim Kurulu Başkanımız İhsan Özçukurlu’yu her zaman Vakfımıza, Millî Eğitimimize ve ülkemize yaptığı unutulmaz katkılarla anacağız.

Merhumun cenazesi 17 Ağustos 2018 Cuma günü Kocatepe Camii’nde kılınacak Öğle Namazını Müteakip Cebeci Asrî Mezarlığı’na defnedilecektir.

İhsan Özçukurlu Kimdir ?

1942 yılında Kayseri’nin Hacı Kılıç (Serçeönü) Mahallesinde doğmuştur. İlk ve ortaöğrenimini Kayseri’de bitirdikten sonra Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun olmuş; İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Bölümünde eğitim çalışmalarını tamamlamıştır.
Kayseri’de ve değişik illerde on yıl Endüstri Meslek Lisesi ve Teknikerlik okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır.
1974 yılında Ankara Yüksek Öğretmen Okulu Müdür Yardımcılığı görevine atanmış, 1975 yılında Ankara Endüstriyel Sanatlar Yüksek Öğretmen Okulu müdürlüğüne getirilmiştir. Daha sonra 1981 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Meslekî ve Teknik Yükseköğretim Genel Müdürlüğü’ne getirilmiştir. 1983-1984 yılında Talim-Terbiye Kurulu Üyeliği ve 1985-1988 yılları arasında da Araştırma, Planlama ve Koordinasyon Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür.
En son 1989-1991 yılları arasında Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır.
Amerika, Japonya ve Almanya gibi çeşitli ülkelerde eğitim ve endüstri üzerine inceleme ve çalışmalar yürütmüş olan İhsan Özçukurlu, Bakanlıktaki tüm görevleri sırasında bu görevleriyle birlikte, dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Sağlam tarafından Milli Eğitim Vakfı’nın kuruluş hazırlıklarını tamamlamak üzere oluşturulan beş kişilik ekipte yer almış, Vakfın kuruluşundan bugüne kadar Yönetim Kurulu Üyeliği, Genel Sekreterliği, Yönetim Kurulu Başkanlığı gibi görevler üstlenmiş ve Milli Eğitim Vakfı’na büyük emekler vererek bugünlere ulaşmasında büyük pay sahibi olmuştur.
İhsan Özçukurlu evli ve 3 çocuk babasıydı.Etiketler